oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-22

9 miesięcy inne niż wszystkie czyli bez przeciążania

Odrobina wysiłku ćwiczy mięśnie podczas ciąży więc jest często wskazana. Jednak nie wszystkie ćwiczenia młode mamy mogą wykonywać ..

Galeria

Za szczególnie wskazane uznawane są spacery, pływanie i spokojna gimnastyka. Niezbyt wskazane będą biegi i podskoki a także ćwiczenia siłowe. Wiele zależy od tego jaki styl życia kobieta preferowała jeszcze przed ciążą. Jeśli często korzystała z basenu nie ma powodu, aby rezygnowała z pływania. Nie wolno jednak doprowadzić do nadmiernego zmęczenia. Lekarze radzą by w ogóle nie dźwigać wykonując codzienne prace. Jeśli już to należy unikać podnoszenia z poziomu podłogi, gdyż jest ono bardzo niebezpieczne. Kręgosłup jest w tym czasie bardzo obciążony dlatego lepiej jest uklęknąć. Mniej niebezpieczne jest podnoszenie z poziomu stołu - dźwignięcie nawet dość dużego ciężaru, takiego jak drugie dziecko, z poziomu np. stołu czy łóżka w mniejszym stopniu obciąża kręgosłup.

 

Wysiłek i wstrząsy
W ciąży nie wolno też wykonywać czynności, które charakteryzują się gwałtownym natężeniem wysiłku, wstrząsami i drganiami oraz takich, w wyniku których kobieta jest wyraźnie zmęczona. Jeśli kobieta nie zastosuje się do zaleceń w najgorszym wypadku może dojść do kłopotów z donoszeniem ciąży. Może również dojść do wystąpienia krwawień lub do wcześniejszego porodu. Jednak każdy z wymienionych objawów może być rezultatem wielu czynników, które akurat zaistniały w jednym czasie. Oprócz nadmiernego wysiłku fizycznego na kłopoty z donoszeniem ciąży może wpływać również stres. Może się zdarzyć, że w przypadku nadmiernego wysiłku dochodzi do krwawienia. Każda taka sytuacja powinna być zdefiniowana przez specjalistę, który postara się ustalić jego przyczynę oraz stwierdzić, czy będzie ono miało wpływ na dalszy przebieg ciąży. Podobnie należy postąpić, gdy mamy do czynienia z wystąpieniem silnego bólu. Należy jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i trzeba ją rozpatrywać indywidualnie. Trudno jest też wyeliminować wszystkie czynniki stanowiące potencjalne zagrożenie, ale warto zapoznać się ze wskazówkami czego unikać w czasie ciąży.

 

Surowe ryby, jajka, sushi
W ciąży nie wolno również jeść surowych ryb, jajek, sushi i kawioru. Nie używaj "chemii" - jeśli musisz użyć jakiś płyn, np: do czyszczenia łazienki, załóż rękawiczki. Specjaliści radzą też by nie nie kąpać się w gorącej wodzie, nie brać gorącego prysznica, nie chodzić do sauny - może to być szkodliwe dla dziecka, wywołać krwawienie, a nawet poronienie. Staraj się też nie używać perfumowanych chusteczek, płynów do kąpieli - mogą one podrażniać i wywoływać infekcję miejsc intymnych. Najlepiej do mycia używać płynu do higieny intymnej lub mydeł dla dzieci. Oczywiste jest by nie palić papierosów - może to wywoływać przedwczesny poród, a dziecko może urodzić się dużo mniejsze niż powinno.

 

Przeczytaj również:
- Rozwój zarodka i płodu
- Co szkodzi mojemu dziecku?
- Wszystko co powinnaś wiedzieć będąc w ciąży

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • madziarka19 Jestem w ciąży i najchętniej korzystam właśnie z basenu:)Czuję się wtedy nieco lżejsza:)

  26-01-2011 14:30:06

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm zazdroszcze tym wszystkim które mogły jeść wszystko i mogły ćwiczyc i biegać ja musiałam cały czas leżeć

  16-03-2011 20:51:21

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula ciekawy artykuł

  18-03-2011 14:19:15

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Bardzo mocno pilnowalam się aby nie zjeść coś surowego z takich rzeczy o ktorych mowa w artykule, chociaż nie raz miałam ochotę na tatara.

  02-04-2011 14:55:53

  zgłoś naruszenie
 • mordalorda Czy ktoś może uściślić co z tymi jajkami? Nie można jeść surowizny czy w ogóle należy wystrzegać się jajek? To wydaje mi się trochę dziwne, ale jestem w ciąży bardzo zagrożonej i wolę na zimne dmuchać.

  03-10-2011 14:38:31

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 ja tydzień przed porodem musiałam leżeć bo w szpitalu byłam. Ale ogólnie to całą ciąże przeżyłam aktywnie :)

  27-02-2012 15:08:53

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!