oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

ADHD u dzieci - zespół hiperkinetyczny

Jak rozpoznać ADHD u dziecka? Kiedy reagować? Twoje dziecko niedługo skończy 3 lata. Jeśli jest nadpobudliwe i nadmiernie szaleje, może mieć ADHD.

Galeria

Czy jednak z diagnozą warto czekać? A może już teraz reagować?

 

Rozpoznanie choroby
Rozpoznanie ADHD u dzieci jest niezwykle trudne. Rodzicom często wydaje się, że każdy symptom nadpobudliwości to od razu ADHD. Tymczasem diagnoza opiera się nie tylko na rzetelnym wywiadzie zebranym z różnych źródeł, ale głównie na obserwacji dziecka, najlepiej w różnych środowiskach. Od rodziców lekarz uzyskuje informacje na temat ciąży, porodu, kontaktów dziecka z rówieśnikami, zachowania w różnych sytuacjach. Jednak biorąc pod uwagę, że są oni związani z dzieckiem emocjonalnie, ich relacje nie mogą być obiektywne, szczególnie wtedy, gdy we wczesnym okresie dziecięctwa sami nie zauważali narastającego problemu, aż do czasu pójścia dziecka do żłobka. Należy więc reagować na pierwsze sygnały płynące z ust wychowawców w żłobku lub przedszkolu. Często oznak nadruchliwości nie można stwierdzić podczas badania, gdyż dla dziecka obycie ze żłobkiem czy innym nowym miejscem jest na tyle stresująca, że wtedy może nie zdradzać oznak nadruchliwości lub impulsywności.W  interesie dziecka jest pożądane, by rodzice i nauczyciele współpracowali ze sobą, a zaistniały problem próbowali rozwiązać wspólnymi siłami. Dzięki temu nabiorą do siebie szacunku, a ich działania będą z pożytkiem dla dziecka.

 

Leczenie ADHD
Dla powodzenia leczenia ma znaczenie czas określenia stanu chorobowego dziecka: im szybciej udzielimy mu pomocy, tym wcześniej uchronimy je przed negatywnymi skutkami wiążącymi się z występowaniem objawów typowych dla dzieci nadpobudliwych. Pozwala to uruchomić odpowiednie formy pomocy i uaktywnić zasoby dziecka, dzięki którym będzie ono w stanie z odpowiednim wsparciem skompensować braki w innych obszarach. Poza tym wczesna interwencja i wsparcie mogą nie dopuścić do pojawienia się objawów wtórnych, które są konsekwencją reakcji otoczenia na objawy pierwotne, takie jak nadpobudliwość, impulsywność i deficyt uwagi. Jeżeli natomiast objawy wtórne już się pojawiły, może to się przyczynić do ich zminimalizowania.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • Marta Kiedy moja córeczka była jeszcze w brzuchu, często śmiałam się z tego, że chyba będzie miała ADHD bo tak bardzo była aktywna :) Na szczęście teraz nie jest tak źle :)

    13-10-2011 11:19:04

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!