oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

4 miesiąc życia dziecka - Aktywność niemowlęcia

Już pewnie trzymam główkę w górze i zdecydowanie sięgam po upatrzoną zabawkę.

Galeria

W czwartym miesiącu życia maluch leżąc na brzuszku pewnie i na długo może podnieść główkę oraz klatkę piersiową. Chętnie wyciąga rączki do zabawek. Przy okazji otwiera buzię i wkłada do niej wszystko co ma pod ręką.

 

Zabawa
Dziecko nie potrafi bawić się dwiema zabawkami naraz. Kiedy zaciekawi go inny przedmiot, ten który ma w rączkach zostaje automatycznie upuszczony. Ulubioną zabawą jest badanie własnego ciała, na tym etapie maluch bada przede wszystkim swoje rączki. Dłonie u malucha są jeszcze niezdarne, z trudem chwyta zabawkę, ale jeżeli już chwyci, zrobi to całą rączką, bez użycia kciuka. Potrafi połączyć dłonie w środkowej linii twarzy. Czteromiesięczne niemowlę ma już też ustalony rytm snu i czuwania. Śpi mniej. Najczęściej są to 2-3 drzemki w ciągu dnia. Gdy czuwa, możemy pobudzać jego ciekawość świata, nosząc je na rękach, sadzając w leżaczku, pokazując i nazywając przedmioty.

 

Co potrafi czteromiesięczne maleństwo?
Dziecko potrafi obrócić się w kierunku, z którego dochodzi głos. Gdy będziemy chcieli odebrać zabawkę, dziecko zaprotestuje.
Czteromiesięczne dziecko potrafi już także:
- przewrócić się z brzuszka na plecy i odwrotnie
- wyciągnąć rękę po przedmiot
- piszczeć z zadowolenia
- z uwagą wpatrywać się w coś małego (np. rodzynka)
- trzymane pionowo, mocno trzymać główkę

 

Mowa
Rozwój mowy przechodzi kolejny etap. Dziecku dosyć wyraźnie powie „gu-gu” lub inne podobne zbitki samogłosek ze spółgłoskami. Wydaje dźwięki powstające przez wypuszczenie powietrza ściśniętymi wargami, ,,w’’, ,,f”, ,,s’’.Struny głosowe, wargi i język przygotowują się do wypowiadania sylab. Bardzo ważne jest aby w tym czasie dużo do dziecka mówić. Ono odpowie nam radosnymi okrzykami. Gdy je zaczepimy, głośno się zaśmieje. Krzykiem może domagać się obecności najbliższych. Postępuje rozwój emocjonalny, widzimy na twarzy dziecka radość, gniew, strach. Nadal związane jest najbliżej z matką.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!