oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2011-10-24

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to uwarunkowana genetycznie reakcja alergiczna. Objawia się miedzy innymi zaczerwienieniem, łuszczeniem i swędzeniem skóry. Podpowiemy jak rozpoznać objawy, leczyć i pielęgnować.

Galeria

Przyczyny i objawy
Atopowe zapalenie skóry jest uwarunkowaną genetycznie reakcją alergiczną. Typowymi objawami tego schorzenia, jego lekkiej postaci, są zaczerwienienia, łuszczenie się i swędzenie skóry. Robi się ona sucha i podatna na zakażenia. W przypadkach ostrych AZS może wystąpić silny świąd na dużych obszarach skóry, puchnięcie dotkniętych zmianami części ciała a nawet wysięk.Objawy mogą pojawić się zarówno po kontakcie z substancjami alergizującymi jak i drażniącymi (np. środki czyszczące, detergenty). Przyczyną wystąpienia objawów mogą być zarówno alergeny wziewne jak i pokarmowe. Do najczęściej uczulających produktów należą: pszenica, jajka, mleko, czekolada, truskawki, cytrusy, kurz i substancje zapachowe dodawane do kosmetyków.

 

Rozpoznanie
Rozpoznania atopowego zapalenia skóry powinien dokonywać lekarz specjalista (dermatolog, alergolog). Ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo często występują reakcje alergiczne manifestujące się w podobny sposób (co nie jest równoznaczne z „byciem alergikiem”), w wyniku czego często decyzje o alergiach podejmuje się zbyt pochopnie, co wiąże się z wdrożeniem niepotrzebnego leczenia.


Pielęgnacja i leczenie
Przede wszystkim należy pamiętać, że atopowe zapalenie skóry, to choroba o podłożu genetycznym, która pojawia się samoistnie i nie ma możliwości jej bezpowrotnego wyeliminowania. Leczenia nie należy podejmować samemu, lecz dopiero po konsultacji z lekarzem, który dobierze najlepszą metodę łagodzenia objawów. Przy pierwszym typie, łagodnym, zwykle wystarcza skrupulatna pielęgnacja. Zalecanymi środkami do tego celu są emolienty. Preparaty te powinny zostać zakupione w aptece, gdyż wtedy mamy pewność, że nie są to substancje, które mogą uczulać. Emolient nie może pachnieć i musi być hipoalergiczny. Zadaniem tego typu preparatów jest udział w odbudowywaniu uszkodzonego płaszcza lipidowego skóry, zapewnienie prawidłowego uwodnienia warstwy rogowej naskórka, uzupełnianie niedoborów lipidów będących składnikiem substancji międzykomórkowej, ograniczanie świądu skóry. Pielęgnacja skóry emolientami powinna być prowadzona stale, a nie tylko w okresie zaostrzenia objawów. Takie postępowanie wydłuża okres remisji i zapobiega, zapobiega nawrotom choroby oraz przesuszaniu skóry. Drugi typ AZS (o ostrym przebiegu), poza wymienionym wyżej postępowaniem leczony jest lekami z gatunku sterydowych, które skutecznie hamują reakcje alergiczne. Należy jednak pamiętać, że sterydy to silne środki lecznicze i przy delikatnym AZS należy ich unikać dla dobra dziecka.

 


Profilaktyka
W sferze możliwości rodziców, u których dziecka zdiagnozowano AZS, jest przede wszystkim profilaktyczna pielęgnacja skóry oraz rygorystyczne unikanie czynników uczulających. Ważne jest żeby dziecko było ubrane odpowiednio do temperatury otoczenia. Należy unikać przegrzewania, gdyż pot może nasilić objawy. Najlepsze są przewiewne, bawełniane ubrania. Materiały wełniane i z włókien syntetycznych mogą zaostrzać dolegliwości. Ubranie, pościel i pluszowe zabawki należy prać w łagodnych detergentach przeznaczonych dla alergików. Warto pamiętać, że stres, emocje oraz nieuregulowany tryb życia mogą dodatkowo negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego należy przestrzegać pór posiłków, snu, zabawy i odpoczynku. Dziecko z atopowym zapalenie skóry jest często płaczliwe , niespokojne i źle sypia. Cierpliwość i spokój opiekunów w kontakcie z nim przynoszą dobre rezultaty i wspomagają leczenie.

W domu, gdzie mieszkają osoby z atopowym zapaleniem skóry warto profilaktycznie wprowadzić kilka zmian zmniejszających ilość alergenów w powietrzu:


• usunąć dywany i wykładziny z podłóg,
• usunąć firanki i zasłony,
• usunąć z mieszkania stare gazety, bibeloty, na których może gromadzić się kurz,
•używać materaców i pościeli z włókien hypoalergicznych dodatkowo zabezpieczonych pokrowcem przed przenoszeniem roztoczy,
• często prać pościel w temp co najmniej 60 C,
• często odkurzać mieszkanie,
• często wietrzyć mieszkanie,
• nie przegrzewać mieszkania,
• przestrzegać zakazu palenia papierosów,
• ograniczyć używanie perfum oraz noszenia biżuterii w czasie kontaktu z dzieckiem.

 

Joanna Skłodowska- Strzeżek

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • edytka86 dzieci są kochane

  23-11-2011 22:11:54

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 my nie mamy takiego problemu

  23-11-2011 22:12:20

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 są specjalne środki dla takiego rodzaju skóry

  23-11-2011 22:12:47

  zgłoś naruszenie
 • Kajoj_ek U mojego Aleksandra zdiagnozowano AZS.Codzienne kąpiele w emolientach,smarowanie jak tylko skóra wchłonie maść Ostatnio przeniosło się na rączki i nóżki

  18-02-2012 16:55:14

  zgłoś naruszenie
 • Kajoj_ek edytka86 to się ciesz.Dość uciążliwa rzecz dla dziecka jak i jego rodziców.Zwłaszcza jesli trzeba wdrożyć leczenie maściami sterydowymi

  21-03-2012 14:59:10

  zgłoś naruszenie
 • kasia5207 Kurcze synek dostał ostatnio wysypki,głownie na brzuszku jak by go podziobano szpilkami. Nasza pani dr powiedziała ze to uczulenie prawdopodobnie na proszek i dała tylko krople Fenistil nie kazała niczym smarować. Krople zaczynają chyba działać ale ja smaruje jeszcze maścią witaminowa bo skora jest sucha i podrażniona. Czytając rożne artykuły myślę ze to nie uczulenie bo synek ma tez dziwne plamki takie suche na ciele idę wiec lepiej do dermatologa upewnić sie cos to jest.

  05-03-2013 10:57:32

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!