oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-30

Atopowe zapalenie skóry

Przyczynami atopowego zapalenia skóry są reakcje alergiczne. Jednak, kiedy choroba się rozwinie, zniknięcie pierwotnej przyczyny może nie wystarczyć do wyzdrowienia.

Galeria

Choroba może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia, albo w wieku późniejszym. Przebieg choroby i występowanie zmian na skórze mają różne nasilenie; najczęściej zmiany chorobowe występują na twarzy, szyi, w zgięciach kończyn, ale mogą obejmować całe ciało.

 

Atopowe zapalenie skóry. Co to znaczy?
Atopowe zapalenie skóry trudno jest zdefiniować jako chorobę jednorodną. W początkowej fazie jest to po prostu wyprysk atopowy, objawiający się różnego rodzaju zmianami skórnymi, występującymi głównie w zgięciach (np. kolana i łokcie). Takie nasilenie choroby może utrzymywać się przez dowolny okres czasu, może się też cofnąć lub zacząć posuwać naprzód. Charakterystyczne objawy Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się intensywnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Przewlekły stan zapalny skóry jest spowodowany zaburzeniami immunologicznymi, spowodowanymi cechami genetycznymi.

 

Czynniki wywołujące
Mydła i detergenty usuwają ochronną warstwę tłuszczową ze skóry, co nie jest pożądane u osób z problemem suchej skóry. W zamian za to do mycia skóry powinno się stosować dostępne w aptekach substytuty mydeł (np. Iwostin, Oilatum). Należy unikać wysokich i niskich temperatur, paznokcie powinny być krótkie, a drażniące ubrania nie powinny dotykać skóry. Rodzice nie powinni ubierać dzieci w ciepłe, flanelowe piżamy oraz powinni unikać wysokich temperatur w mieszkaniu, a zwłaszcza w pokoju w którym dziecko śpi. Wskazane jest też używanie specjalnych materacy i pościeli dla alergików oraz chłodzenie kocy i poduszek w zamrażalniku przez ok. 1 godzinę. Właściwa pielęgnacja skóry polega na ubieraniu w białą, bawełnianą bieliznę, unikaniu bezpośredniego kontaktu skóry z wełną, jedwabiem i flanelą, na zabezpieczaniu skóry przed przegrzaniem, środkami drażniącymi, barwnikami, na używaniu łagodnych środków do prania, unikaniu detergentów enzymatycznych i wybielaczy oraz na stosowaniu odpowiednich kosmetyków hipoalergicznych.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • andziakadula polecam oilatum

  04-03-2011 14:44:12

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm mamy 21 wiek a niemogą tak jednoznacznie stwierdzić dlaczego powstaje azs ja męcze sie z 3 latkiem i żadne maści niepomogły z wyjątkiem protopic ale cena też jest fajna

  16-03-2011 14:22:29

  zgłoś naruszenie
 • Marta Córeczka koleżanki długo męczyła się z atopowym zapaleniem skóry. Z tego co pamiętam to najpierw miała odparzenia, z którymi problem zaczął się już po pierwszym miesiącu, więc mieli z dzieckiem trochę zmartwień już na starcie.

  13-10-2011 11:17:53

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!