oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2011-08-16

Baby blues – co to takiego?

Właśnie urodziłaś śliczne maleństwo, ale zamiast być wniebowzięta, masz ochotę płakać? Nie masz ochoty na pielęgnację maluszka? Jesteś smutna, nic Ci się nie chce? Pewnie dopadł Cię Baby blues.

Galeria

Czym jest baby blues?
Jest często błędnie utożsamiany z depresją poporodową. Pierwsze objawy pojawiają się w 3-5 dobie po porodzie i mijają kilka tygodni później. Na tę przypadłość zapada ok. 80% młodych mam. Stają się one smutne, lękliwe i nerwowe. Dodatkowo pojawiają się kłopoty ze snem i z tym związane ciągłe zmęczenie. To wszystko razem powoduje, że kobiety cierpiące na baby blues nie dają sobie rady z nawałem starych i nowych obowiązków. Problemem staje się dbanie o dom, o siebie, ale przede wszystkim o dziecko. Kobiety wyrzucają sobie, że nie są tak dobrymi matkami jak sobie to wyobrażały, co z kolei znów powoduje smutek i nerwowość.


Przyczyny baby blues
Mechanizm powstawania baby blues nie jest jeszcze do końca zbadany. Przypuszcza się, że wpływ na jego powstawanie ma kortykotropina - hormon stresu, który jest produkowany w bardzo dużych ilościach przez organizm przygotowujący się do porodu. Już kilka godzin po porodzie poziom tego hormonu spada, co zdaniem lekarzy może powodować pogorszenie nastroju matki. Drugą przyczyną, na którą wskazują naukowcy jest osobowość kobiety. Panie, które przed porodem żyły bardzo aktywnie często mają problem z przystosowaniem się do nowego trybu życia. Pozostając w domu z niemowlęciem odczuwają samotność i pustkę. Lekarze wiążą spadek nastroju również z trudnym porodem. Ich zdaniem nie bez znaczenia jest też niepokój matki o zdrowie dziecka.


Jak przetrwać?
W społeczeństwach Afryki i Ameryki Południowej nie istnieje problem baby blues. Tam kobieta stając się matką przechodzi na „wyższy poziom wtajemniczenia”. Po odprawieniu pewnych ceremonii jest ona przyjmowana do grona matek. To przygotowuje ją do nowej roli i pozwala stopniowo przyzwyczaić się do zmian. Niestety w naszym kręgu kulturowym nie ma takiego zwyczaju. Uwaga otoczenia zwrócona jest przede wszystkim na dziecko, przez co kobieta czuje się wyobcowana i opuszczona. Dlatego też w tym trudnym okresie bardzo ważne, aby osoby bliskie pomagały w razie konieczności przy opiece nad maluszkiem. Może czasami to tata zajmie się dzieckiem dając mamie chwilkę dla siebie. Ten czas warto wykorzystać na odpoczynek lub spotkanie ze znajomymi.
 

Agnieszka Pytlińska

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • Marta "Jest często błędnie utożsamiany z depresją poporodową."
  Jeśli dobrze rozumiem to depresja poporodowa to taki przedłużony i wzmocniony baby blues?

  13-10-2011 11:16:11

  zgłoś naruszenie
 • dorotabm też to miałam ... ale z pomocą męża rodziny i przyjaciół udało się go pokonać ;D

  05-12-2011 11:39:05

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Ja też to miałam

  18-07-2012 17:44:05

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!