oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-02-06

Baby-led weaning – co to takiego?

Baby-led weaning (BWL) to obecnie coraz bardziej popularna metoda karmienia niemowląt respektująca naturalne dążenie dziecka do poznawania nowych rzeczy.Galeria

Najlepszym pokarmem dla najmniejszych dzieci jest mleko mamy. W okolicy 6. miesiąca życia do diety maluszka zaczynamy wprowadzać kolejne produkty. BWL polega na pominięciu etapu papek i przecierów. Metoda ta poza nieocenionym wpływem na rozwój dziecka nie obciąża budżetu domowego. Dziecko je to, co inni domownicy, tylko bez przypraw. Nie ma konieczności zakupu blendera i można oszczędzić czas, który spędziłybyśmy na przecieraniu przez sitko.


Jak zacząć?
Zaczynamy kiedy maluch potrafi już siedzieć. Kup wtedy krzesełko do karmienia i możecie zaczynać. Na talerz maluszkowi połóż pokrojone w paski ugotowane warzywa. Nie powinno się kroić warzyw na kawałeczki „akurat do buzi”, gdyż nieprecyzyjne paluszki mogą nie poradzić sobie z chwytaniem i posiłek może zamienić się w atak furii. Na początek podajemy pietruszkę, marchewkę i ziemniaki. Można też pokroić pierś indyka i podać maluszkowi. Taki sposób podawania kolejnych, nowych produktów zachęca maluszka do podejmowania coraz to nowych prób poznawczych. W przyszłości dzieci również chętnie poznają nowe smaki. Decydując się na taki sposób karmienia niemowlęcia trzeba nastawić się na spory bałagan, dlatego dobrym pomysłem, sprawdzonym przez wiele mam, jest nabycie maty, którą można rozłożyć pod krzesełkiem. Ochroni ona podłogę i meble przed zabrudzeniem.

Podstawowe zasady BWL
Istnieją cztery zasady dotyczące karmienia dziecka metodą BWL. Bardzo ważne, aby się do nich stosować.

 1. Dziecko podczas jedzenia musi siedzieć, nigdy nie powinno jeść na leżąco – grozi to zakrztuszeniem .
 2. Nie poganiamy dziecka – niech je w swoim tempie.
 3. Nie zmuszamy malca do zjedzenia wszystkiego – to zasada, która odnosi się do każdego rodzaju karmienia. Dziecko może czuć się nasycone, alb potrawa może mu nie smakować (dla niego wtedy nie jest ważne, ile czasu poświęciłaś na przygotowanie takiego posiłku).
 4. Nigdy nie zostawiamy dziecka samego!


BWL to bardzo fajna zabawa dla dziecka, która odkrywa przed maluchem wspaniały świat smaków, zapachów i kolorów. Podanie malcowi talerzyka pełnego kolorowych warzyw jest dla niego tym samym, czym dla nas zjedzenie rewelacyjnego obiadu w restauracji. Nikt chyba nie chciałby , obserwując, co na talerzach mają inni goście, otrzymać rozmazaną papkę. Uczyńmy z dziecka współbiesiadnika i pełnoprawnego członka stołu a damy mu tym samym ogromny bodziec do rozwoju.


Joanna Skłodowska- Strzeżek - położna


 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Pobudzajmy rozwój naszego maluszka

  Pierwsze słowa, pierwsze kroki. To najlepszy czas na odkrywanie świata, który teraz stoi otworem.

 • Mam talent

  Kilka sposobów na  rozpoznanie talentu u dziecka

 • Poznawanie własnej osobowości

  Dziecko odkrywa, że jest odrębną osobą a nie tylko „przedłużeniem rodziców”. Choć to odkrycie...

 • Wigilijne potrawy dla malucha

  Zbliżają się święta i niejedna mama zastanawia się, co przygotować swojemu maluszkowi do jedzenia, aby ten czas,...

 • Czy moje dziecko jest nietowarzyskie?

  Chodzisz z dzieckiem na zajęcia grupowe ale zauważasz, że nie bawi się z rówieśnikami? Niewielka...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!