oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-12-14

Badania prenatalne w ciąży

Ciąża to czas radości, ale i niepokoju. Przyszli rodzice cieszą się, że pojawi się w domu maluszek, równocześnie odczuwając niepokój, czy będzie on zdrowy. Odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić badania prenatalne.

Galeria

 

 

Czym są badania prenatalne?


Badania prenatalne, to badania wykonywane w czasie ciąży, mające na celu wykrycie wad wrodzonych u rozwijającego się dziecka. Są one szczególnie zalecane kobietom u których występuje zwiększone zagrożenie wadami genetycznymi. W Polsce badania te są bezpłatne dla kobiet spełniających przynajmniej jeden z wymienionych warunków:


• Kobieta ma powyżej 35 lat;
• W rodzinie matki lub ojca dziecka występują choroby genetyczne;
• Kobieta wcześniej urodziła dziecko z chorobą genetyczną, wadą ośrodkowego układu nerwowego lub chorobą metaboliczną.
Aby móc skorzystać z refundowanego badania należy posiadać skierowanie od lekarza specjalisty – ginekologa, położnika.


Dlaczego warto je zrobić?


W dzisiejszych czasach możliwa jest nie tylko diagnostyka wad wrodzonych i chorób genetycznych, ale również ich leczenie. Zdarza się, że jeszcze w łonie matki można pomóc maluszkowi. Wczesna diagnoza daje możliwość szybkiej reakcji i podjęcia skutecznego leczenia bezpośrednio po narodzinach. Dają one również czas rodzicom do oswojenia się z myślą o chorobie ich dziecka oraz możliwość takiego przeorganizowania swojego życia, by zapewnić maleństwu jak najlepszą opiekę. Ale przede wszystkim dają one pewność rodzicom, a tym samym spokój, który tak bardzo jest potrzebny podczas ciąży.

 

Rodzaje badań prenatalnych


Wiele matek nie decyduje się na zrobienie badań prenatalnych, ponieważ są przekonane o niebezpieczeństwie z nimi powiązanym. Powszechnie uważa się, że mogą one uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do poronienia. Takie niebezpieczeństwo rzeczywiście istnieje, ale tylko w przypadku badań inwazyjnych i wynosi 0,5 – 1%. Natomiast badania nieinwazyjne są go zupełnie pozbawione.

 

Do badań nieinwazyjnych zaliczmy:

 • USG genetyczne – jest to badanie bardzo podobne do USG. Wykonywane jest przez doświadczonego radiologa przy użyciu bardzo czułego sprzętu. Lekarz dokładnie przygląda się poszczególnym narządom płodu wyszukując ewentualne nieprawidłowości w ich budowie.
 • Test PAPP-a – to badanie złożone jest z trzech części. Najpierw przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski, następnie USG przezierności karkowej, a na koniec biochemiczna analiza krwi. Na podstawie tych danych komputer oblicza ryzyko wystąpienia choroby genetycznej.
 • Test potrójny – badanie składa się z wywiadu lekarskiego i analizy krwi określającej poziom alfafetoproteiny, hCG oraz estradiolu. Odchylenia od normy mogą sygnalizować wady genetyczne i należy przeprowadzić dalszą diagnostykę.

Do badań nieinwazyjnych należą:

 

 • Amniopunkcja – w badaniu tym korzystając z pomocy USG określane jest położenie płodu, następnie lekarz nakłuwa igłą pęcherz płodowy i pobiera płyn owodniowy, który zawiera komórki dziecka. Po ich namnożeniu wykonywane jest badanie zestawu chromosomów płodu.
 • Biopsja trofoblastu (kosmówki) – do tego badania wykorzystywany jest fragment kosmówki, który pobiera lekarz przez kontrolowane przez USG wkłucie brzuszne lub wprowadzony przez pochwę cewnik. Uzyskaną próbkę poddaje się analizie biochemicznej DNA.
 • Kordocenteza – pod kontrolą USG lekarz przez powłoki brzuszne pobiera krew z żyły pępowinowej. Następnie w laboratorium badaniu cytogenetycznemu zostają poddane białe krwinki.

 

Jak widać badania prenatalne niosą ze sobą niewielkie ryzyko, a dają bardzo wiele. Przede wszystkim zmniejszenie obaw o zdrowie maluszka (ponad 90% badań kończy się stwierdzeniem, że dziecku nic nie dolega). Dlatego warto zapytać lekarza o takie badania, poprosić o skierowanie i je wykonać.

 

Agnieszka Pytlińska

Przeczytaj również:

Pierwsze dziecko po trzydziestce
Wszystko co powinnaś wiedzieć będąc w ciąży


Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • cenik Jak niesłychanie medycyna wielki krok naprzód. Aż szkoda, że urodziłam moje dzieci w okresie, kiedy jedynym narzędziem ginekologa była trąbka , którą przykładał do brzucha....a szczytem techniki był /chyba/ prototyp USG, który wychwytywał bicie serca dziecka. Jakie to było piękne uczucie słyszeć bicie serca SWOJEGO DZIECKA....A jednak wydaje się, że to było nie tak dawno...Można pozazdrościć tylko dzisiejszym rodzicom, iż śledzą od samego początku rozwój swojego maluszka, a nawet znają płeć! Chociaż ja wolałabym "NIESPODZIANKĘ"

  16-12-2010 22:19:16

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula super artykuł

  18-03-2011 14:04:13

  zgłoś naruszenie
 • asia W których tygodniach ciąży powinno się robić poszczególne badania prenatalne, w szczególności te nieinwazyjne? Jaki jest ich orientacyjny koszt dla osób, które nie mają wskazań do wykonania takich badań?

  10-06-2011 17:04:33

  zgłoś naruszenie
 • magda witaj asiu, aktualnie jestem na etapie robienia badań nieinwazyjnych w I trymestrze ciąży, czyli ja jestem akurat umówiona w prywatnej klinice na badanie w 13 tyg ciąży.Wizyta dopiero przede mną, ale z tego co wiem to koszt wynosi 250 zl ( Katowice).

  17-07-2011 20:29:26

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 popieram

  24-11-2011 10:14:37

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA ja też miałam niespodziankę. Na 1 usg lekarz wspominał, że może być synuś, ale ja się nie nastawiałam na to....i :) urodziłam córeczkę, w dodatku w dniu swoich urodzin-cudowny prezent :)

  31-01-2012 16:01:48

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 a u mnie na 1-wszym USG od razu mówili mi,że będzie dziewczynka....iiii... jest dziewczynka :)

  27-02-2012 15:07:02

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Ciekawe

  28-06-2012 12:10:54

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!