oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2011-09-16

Barwniki spożywcze niebezpieczne dla zdrowia

Barwniki to grupa substancji dodawanych do żywności. Nie wpływają one w żaden sposób na wartości technologiczne produktu takie jak konsystencja czy przydatność do spożycia. Ich zadaniem jest za to wywarcie wpływu na decyzje konsumenta. Produkty z ich dodatkiem kuszą swoją barwą, dając często mylne wyobrażenie o zapachu i smaku.

Galeria

W przemyśle spożywczym, ale nie tylko, stosowane są różne rodzaje barwników. Same zresztą także na co dzień i może zupełnie nieświadomie z nich korzystamy np. łupiny cebuli lub buraków do farbowania jaj na Wielkanoc lub dodanie szafranu do potraw. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy do produktów spożywczych dodawane są barwniki syntetyczne. Można je znaleźć między innymi w produktach dla dzieci. Badania wykazały szkodliwy wpływ barwników syntetycznych na organizm człowieka. Z tego powodu w 2008 roku przez Unię Europejską wprowadzony został przepis, nakazujący zamieszczanie ostrzeżenia na produktach je zawierających. Chodzi tu przede wszystkim o sześć wyszczególnionych barwników zwanych też „Szóstką z Southampton”, których spożycie może powodować u dzieci między innymi alergię, nadpobudliwość oraz brak koncentracji.


Zanim zatem ulegniemy kolejnym namowom naszych dzieci w kwestii zakupu kolorowych słodkości warto sprawdzić czy nie zawierają jednej z poniższych substancji:

1. E 110 żółcień pomarańczowa
2. E 104 żółcień chinolinowa
3. E 122 azorubina/karmoizyna
4. E 129 czerwień allura
5. E 102 tartrazyna
6. E 124 pąs 4R

Warto pamiętać, że bezpieczną alternatywą są słodycze z certyfikatem ekologicznym. Jest ich w Polsce coraz więcej, a ich zakup daje pewność, że nie zawierają żadnych szkodliwych składników. Zachęcamy też do uważnego czytania etykiet wszystkich produktów, szczególnie tych przeznaczonych dla maluchów!

Artykuł w oparciu o materiały ecowawa.pl

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!