oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-01

Bezsenność dwulatka

Bezsenność. Czy to lęk przed snem?

Galeria

Zdarza się, że na przełomie drugiego i trzeciego roku życia nasza pociecha, która dotychczas bardzo chętnie zmierzała wieczorem do łóżeczka i ochoczo układała się do snu, nagle zaczyna marudzić usiłując zatrzymać przy sobie mamę lub tatę.

 

Czym jest bezsenność i jak z nią walczyć?
Dziecko stosuje różne wybiegi. Najczęściej „chce siusiu”, bo przecież umie siadać na nocniku, chce pić, umyć rączki albo ząbki. Tymczasem nie chodzi tu o potrzeby fizjologiczne ale emocjonalne. Drastyczniejszym wariantem jest sytuacja, gdy maluch wprawdzie nie zatrzymuje rodziców na siłę przy swoim łóżeczku lecz po np. dziesięciu minutach zjawia się w ich pokoju. Gdy wreszcie rodzice ,,przytomnieją’’ i wyprawiają dziecko do dziecinnego łóżeczka, sytuacja powtarza się po kilku minutach. Niewiniątko znów ewakuowane jest ,,do siebie’’. Musimy się zastanowić, czy ta sytuacja jest powodowana wzrastającą dezaprobatą czy może irytacją dorosłych?

 

Lęk przed snem
Najczęściej, takim postępowaniem dziecko manifestuje swoistą i łagodną jeszcze formę lęku przed rozstaniem, który pojawia się wieczorem, gdy nadchodzi pora snu. Chociaż może to rodziców denerwować, nie okazujcie gniewu lecz konsekwentnie i stanowczo przypominajcie o panujących w domu zasadach. Pamiętajcie, że jeśli teraz „odpuścicie” trudno będzie wszystko odbudować. Przecież Wasza zasada mówi, że w nocy śpicie i każdy odpoczywa w swoim łóżku. Tłumaczcie, że teraz jest pora snu a nie np. rozmów czy przytulania. Niech to będzie sygnał, że nie ma żadnych powodów do obaw. W pokoju dziecka można zapalić nocną lampkę, a w sytuacjach drastycznych usiąść przy łóżeczku i poczytać książkę (ale swoją, nie z bajkami dla dziecka). Tym samym damy do zrozumienia, że wprawdzie jesteśmy przy niej ale zajmujemy się swoimi sprawami, bo na to wskazuje pora.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • andziakadula My na szczęście nie mamy tego problemu. Ale artykuł bardzo fajny.

  28-03-2011 20:19:09

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm każdy chyba to przechodził ale po pewnym czasie problem znika jak iedamy się dziecku

  31-03-2011 22:04:34

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Czasami ciężko jest nie odpuszczac ale to dla dobra dziecka i naszego ;)

  14-11-2011 23:32:07

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!