oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Bliskość mamy ponad wszystko

Przyklejone do mamy, nie chce puścić jej nawet na krok, jest przy tym zaborcze i zazdrosne o każdy przejaw uwagi poświęconej komuś innemu. Takie jest dziecko w piętnastym miesiącu życia.

Galeria

Taka silna więź może trwać jeszcze długo. Nawet trzylatki nie chcą często puścić przysłowiowej maminej spódnicy. Mama to bezpieczeństwo, opoka, najpewniejsza rzecz na świecie. Jednocześnie chce tulić się do mamy i wyrwać się z jej ramion, by odkrywać świat.

 

Więź maluszka z mamą
Przywiązanie malucha do mamy może być trudna do zniesienia. Nie pozwala mamie odejść nawet na krok. Wchodzi za nią do łazienki, uderza w płacz, gdy mama znika w kuchni lub wychodzi do drugiego pokoju. Dziecko nie potrafi sobie wyobrazić, że gdy mama na chwilę znika z jego oczu, to nie znika w ogóle. Dla niego każde, nawet najmniejsze rozstanie, jest odczuwane jak utrata na zawsze. Stąd tak silne emocje i tak gwałtowna rozpacz.

 

Odwaga maluszka
Należy pamiętać, że dziecko potrafi już dobrze chodzić, schylać się i podnosić przedmioty i wskazywać na konkretne zabawki lub rzeczy. Często też dziecko będzie potrafiło nieporadnie posługiwać się łyżeczką i widelcem. Maluch chce być samodzielny. Biegnie przed siebie nie oglądając się do tyłu. Wspina się, wchodzi, zagląda, dotyka. Widzi rzeczy nowe i zaskakujące. Czasem może się nieźle wystraszyć, najczęściej rzeczy, które nam dorosłym wydają się zupełnie niegroźne. Może bać się, że wciągnie go kręcący się w odpływie wanny wir, albo że połknie go odkurzacz.

 

Czasami dziecko jest zbyt absorbujące
Czas, gdy dziecko tak intensywnie przeżywa rozmaite emocje i wydarzenia, może być dla rodziców dość trudny. Przez cały dzień trzeba wykazywać się anielską cierpliwością, spokojnie znosić wybuchy złości, wykazywać się sprytem w odwracaniu uwagi, negocjować zmianę kierunku spaceru... Nic dziwnego, że po całym dniu takich wrażeń, mama i tata marzą o spokojnym śnie.Od dziecka w tym wieku oczekuje się wyrażania radości, okazywania uczuć, zainteresowania nowymi sytuacjami i doświadczeniami: wspólnych gier i zabaw z rodzicami; protestowania, pierwszych kroków w nauce akceptowania ograniczeń.

 

Wyobraźnia
Wyobraźnia półtorarocznego dziecka często bywa zbyt aktywna i trudno nad nią zapanować. Malec nie ma na tyle silnego kontaktu z rzeczywistością, aby nie przejmować się złym snem czy każdym najmniejszym dziecinnym lękiem. Często zdarza się, że dziecko budząc się w nocy z płaczem może być przestraszone szafką stojącą w sypialni. Taki przedmiot może mu przypominać potwora czy twarz osoby ze złego snu, z którego się właśnie obudził.Małe dzieci nie potrafią odróżnić wyobraźni od rzeczywistości. Traktują koszmary jak część rzeczywistego świata. To prawdziwa ulga dla dziecka, gdy zaczyna się uczyć odróżniać co jest rzeczywiste, a co fikcją.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • kate1980 czytam ten artykuł z uśmiechem na buzi. to jakby ktoś opisał moją córeczkę. choć ma skończone 2,5 roku i mieszkam na stałe ze swoją mamą, więc teoretycznie nauczona jest że ktoś oprócz mnie jest z nią cały czas ona nie chce być z nikim innym niż ze mną. z jednej strony jest to dość uciążliwe, bo nie mogę nic sama zrobić ale z drugiej strony wiem, że to tylko przejściowy okres i że napewno minie a wówczas będzie mi brakowało mojej "kuli" u nogi.

  10-03-2011 13:31:55

  zgłoś naruszenie
 • madzia27 Mój synek tez jest mamusi cycusiem najwiecej jest ze mną i nie lubi z nikim innym zostawac.Tatus daleko pracuje i nie ma go czesto w domu.

  26-03-2011 17:35:08

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm dla jednych to coś wspaniałego teka bezgraniczna miłośc do mamy ale niektóre tak jak ja nawet same niemoga wejść do ubikacji

  28-04-2011 20:55:13

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula fajny artykuł :)) znam to również

  06-05-2011 21:17:37

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA tak, to urocze, że dzieci tak nas uwielbiaja i n ie wyobrażają sobie bez nas śiata ale czasmi mozna już mieć tego dość ;)

  31-01-2012 16:47:21

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 Właśnie moja córeczka jet do mnie strasznie przywiązana :)

  27-02-2012 15:22:21

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Cieszmy się nimi póki chcą być tak blisko ;)

  02-07-2012 11:46:54

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!