oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Bóle wzrostowe u dzieci

Bóle wzrostowe - częstą dolegliwością rozwijających się dzieci.

Galeria

Dziecko narzeka na bóle nóżek, czasem nawet budzi się w nocy z tego powodu? To normalne. Dolegliwości mogą wynikać z faktu, że malec rośnie. Ten stan może potrwać przynajmniej przez kolejne dwa – trzy lata.

 

Bóle wzrostowe u dzieci
Ból trwa z reguły 10-30 minut, ale może być dłuższy, nawet kilkugodzinny. Odczuwany jest głównie w nogach. Bolą mięśnie (nie stawy) z przodu ud, w łydkach oraz z tyłu, pod kolanami, głównie wieczorem lub w nocy. Lekarze wciąż nie znają dokładnej przyczyny tego stanu. Niektórzy upatrują ich w dużej aktywności fizycznej większości kilkulatków, m.in. skakaniu, bieganiu, która forsuje mięśnie. Inni twierdzą, że skoro kończyny rosną głównie w nocy, to proces wzrostu postępuje skokowo i jest intensywniejszy podczas snu. Gdy dziecko biega lub skacze, mięśnie naciskają na płytki kostne, co spowalnia wzrost. Podczas snu, organizm jest rozluźniony a wzrost przyspiesza. Kości rosną szybciej ale może to powodować ból. Dobrze jest sprawdzić jak dziecko reaguje na dotyk w czasie bólu. Jeśli delikatne nawet głaskanie będzie wzmagało reakcję bólową, podejrzewać można jakieś poważniejsze schorzenie. Dzieci, które mają bóle wzrostowe, lubią być dotykane i masowane, bo to przynosi im ulgę.

 

Jak łagodzić dolegliwości?
Bóle wzrostowe nie są groźne dla zdrowia, to warto starać się je złagodzić, by pomóc cierpiącemu dziecku. Bardzo pomocne mogą być delikatne masaże bolących partii mięśni oraz rozgrzewające okłady, ulgę przyniesie też ciepła kąpiel. Po konsultacji z lekarzem możesz także sięgnąć po delikatne środki przeciwbólowe zawierające paracetamol (Apap, Codipar). Uwaga, dziecku, które nie ma jeszcze 12 lat, nie wolno podawać aspiryny. Może to wywołać bardzo groźną chorobę Reya (RS), która atakuje mózg i wątrobę. Można zachęcić dziecko do ćwiczeń rozciągających, nawet kiedy odczuwa ból. Przydadzą się one też po ustąpieniu dolegliwości, aby przygotować mięśnie i ścięgna do kolejnego skoku wzrostu. W ciągu dnia warto podawać dziecku dużo soków owocowych i warzywnych rozcieńczonych wodą.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • wosana dzieza ten artykul;-) teraz juz wiem ze to nie moja wina ze corka budzi sie w nocy z placzem ze bola ja nozki, ostatnio nawet doszlo do klutni o to miedzy mna a moja mama

  05-12-2010 18:30:08

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm moja mała też sie budziła od kilku tygodni mój lekarz kazał podawać jej tran i troche pomogło i troche masowaliśmy jej nóżki i jak narazie spokój

  15-03-2011 21:18:39

  zgłoś naruszenie
 • yvonta moja córa też często skarży się na ból nóżek

  07-08-2012 13:32:59

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Kąpiel dziecka

  Kąpiel może być dla dziecka niezwykłą przygodą, a jednocześnie umożliwi maluszkowi podjęcie pierwszych...

 • Ból brzucha u dziecka

  Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są dokuczliwe i bolesne. U dzieci problem jest tym większy, że często...

 • Jadłospis dla przedszkolaka

  Rodzice muszą znać jadłospis dziecka zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu. Dodatkowo powinni interesować...

 • Rozwój kontaktów społecznych oraz pierwsza wizyta w przedszkolu

  Złoszczę się z byle powodu, nie chcę słuchać rodziców. Robię to na co mam ochotę. Na dodatek jestem bardzo...

 • Dziecko w wodzie

  Wody nigdy za wiele - pływania ciąg dalszy. Niewskazane są wyjazdy nad morze, bo woda słona źle działa na maluchy.

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!