oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Całe jajko, kefir i jogurt. Nadal karmimy piersią

W jedenastym miesiącu życia nadal karmimy piersią na żądanie. Jest to podstawa żywienia, gdy dziecko zachoruje i nic innego nie zechce jeść. Próbujemy też podawać całe jajko.


Galeria

Przy końcu pierwszego roku życia zamiast samego żółtka wprowadzamy już czasem (niezależnie od mięsa) całe jajo na miękko lub podajemy je w potrawach albo jako dodatek do pulpetów z mięsa, do papki ze szpinaku, do ziemniaków. Jajko powinno być bardzo świeże. Dla przypomnienia: po rozbiciu żółtko zachowuje kształt a białko nie rozlewa się. Najlepsze jest w postaci jajecznicy przyrządzanej na parze lub gotowane ok. 4 minut. Możemy ułożyć jadłospis w ten sposób, że w dni w które dziecko nie je mięsa, podajemy jajko lub kaszkę z żółtym serem. Gdy dziecko jest uczulone na jajko, co objawia się wysypką, można zamiast żółtka dodać porcję twarogu lub sera żółtego W tym przypadku całe jako wprowadź co najmniej dwa miesiące później.

 

Układamy jadłospis
Układając jadłospis, zwróć uwagę, że maluch coraz wyraźniej zaczyna objawiać swoje upodobania smakowe. Podawaj pięć posiłków dziennie. Najczęstsza wielkość porcji to ok.200 g. Nie należy się jednak tym zbytnio sugerować bo w tym wieku dzieci mają różne potrzeby żywieniowe i apetyt. Mogą jeść nieco mniej lub więcej.

 

Twarożek i jogurt
Dziecku zasmakuje pewnie twarożek i jogurt. Gdy wciąż karmisz piersią, nie musisz dawać innych pokarmów mlecznych. A karmionemu sztucznie – dwa razy w tygodniu podaj twarożek, kefir lub jogurt naturalny z owocami.

 

Owoce
Urozmaicaj dietę owocami. Większość dzieci w tym wieku dobrze toleruje banany. Staraj się wybierać dojrzałe, słodkie, o silnym aromacie. Banany, podobnie jak i inne owoce, przed obraniem umyj. Odetnij też ich końce.

 

Dwudaniowe obiadki
Wprowadź dwudaniowe obiadki. Postaraj się o różnorodność w zupkach… może być krupnik, rosół z lanymi kluskami, pomidorowa, dyniowa. Na drugie danie warto przygotować chude mięso. Jeśli jest zima, warto też poeksperymentować z mrożonkami. Doskonale wzbogacą menu. Z mrożonych porzeczek, śliwek, wiśni możesz przygotować kisiel, przecier, kompot. Truskawki mogą od czasu do czasu jeść dzieci, które nie mają skłonności do alergii. Do zupki i na drugie danie dobre są mrożone kalafiory, brokuły, pomidory, buraczki. Pamiętaj, że nie powinny być rozmrożone i powtórnie zamrażane.

 

Gdzie sadzać malca?
Na koniec warto dodać, że malca należy sadzać przy stole. Będzie wówczas naśladował innych domowników i chętniej jadł. Dla dzieci, które same zaczynają sięgać po jedzenie, posiłki staną się przyjemnością.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm ie je wszystko co jej podam , gorzej było ze starsza upierała sie że nieje sera ale ja codziennie na talerzyku kładłam plasterek i owszem niejadła ale po 2 miesiącach jadła juz sama i nawet chciała więcej

  16-03-2011 14:31:30

  zgłoś naruszenie
 • qibgwyu emkxA7 <a href="http://tqqdtnhjivcl.com/">tqqdtnhjivcl</a>

  06-10-2011 19:34:23

  zgłoś naruszenie
 • dwzzkkgtrfc RUdHT8 <a href="http://lzypwepktlrz.com/">lzypwepktlrz</a>

  10-10-2011 16:17:08

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 lubi jajka

  22-11-2011 20:03:36

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 serki też podaje

  22-11-2011 20:03:53

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Staramy się jeść zawsze razem a mała siedzi z nami

  11-01-2012 14:52:25

  zgłoś naruszenie
 • elham334
  Witaj mój drogi,
  Mam nadzieję, że robisz świetne, jestem bardzo zadowolony, o swoim profilu, tak czuję się jak skontaktować się, mam nadzieję, że nie przeszkadza wysyłać mi masaż mój prywatny adres w (elham_azizi@live.com) tak, że mogę powiedzieć więcej o mnie a także pozwalają mieć moje fotki. Nie jestem użyć do witryny randki, więc uważam, że to może być bardzo dobra okazja dla nas, aby spotkać się ze sobą. Mam nadzieję usłyszeć od ciebie najwcześniej.
  Jesteś nowy znaleziony przyjaciel
  Elham azizi .....

  27-07-2013 02:03:20

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!