oceń Ocena:
***

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Charakter naszego maluszka

Jak wychować optymistę? To bardzo trudny czas także zwłaszcza dla rodziców. Dzieci poddają ich cierpliwość licznym próbom.

Galeria

Uciekają po całym pokoju, gdy właśnie szybko trzeba wyjść z domu. Na każdą propozycję mówią radosne, acz bardzo stanowcze, „nie”. Nie widzą nic złego w tym, by wyrwać innemu dziecku zabawkę, gryząc ją przy okazji.

 

Meta-komunikat
Zjawiska, o których tu mowa, mają bardzo ogólny charakter, są czasem nieoczywiste i trudne do uchwycenia. Można je porównać do rodzaju wewnętrznego zapisu, toczącego się równolegle do wszystkich codziennych sytuacji – tak jakby utrwalały się gdzieś uogólnione wnioski ze wszystkiego, czego dziecko doznaje. To, czy jesteście raczej optymistami, czy ufacie innym i macie zaufanie do siebie w dużej mierze zależy od okresu wczesnego dzieciństwa. Powstają wtedy najbardziej zgeneralizowane nastawienia wobec własnej osoby i innych ludzi. Można je sprowadzić do dylematu: czy świat tak w ogóle, a ja w nim - to raczej jesteśmy w porządku, czy raczej nie? Wewnętrzna odpowiedź na to pytanie zależy od tego, na ile dziecku udało się zdobyć poczucie bezpieczeństwa. Czy matka przeważnie w porę i adekwatnie zaspokajała jego potrzeby? Czy otoczenie, a zwłaszcza ludzie wokół, byli raczej przewidywalni? Czy doświadczyło tego, że dorosły, jawnie okazuje, że jest szczęśliwy i dumny z samego faktu istnienia dziecka. Zawsze warto też przyjrzeć się, co przekazujemy dziecku naszym zachowaniem, jaki dajemy mu tzw. meta-komunikat. Upraszczając: gdy powtarzasz bezustannie „uważaj, bo się uderzysz”, ryzykujesz przekaz „świat jest niebezpieczny, miej się na baczności”. Wyręczając malucha we wszystkim, sygnalizujesz „ty sam sobie z niczym nie poradzisz”. Podając dziecku smoczek lub zatykając buzię słodyczem, gdy tylko maluch zapłacze - bez próby rozszyfrowania i nazwania, o co naprawdę chodzi - mimowolnie uczysz dziecko, że jego potrzeby i uczucia są nieważne.

 

Poczucie autonomii i wpływu na otoczenie
W tym wieku rodzi się też poczucie autonomii i wpływu na własne otoczenie. Dzięki nim wasze dziecko może stawać się osobą pewną siebie, świadomą swoich potrzeb i samodzielnie dbająca o ich zaspokojenie. Może w przyszłości kierować swoim losem, odznaczać się kreatywnością i inicjatywą... Wydaje się to być pożądanym stanem rzeczy.. Warto więc zadać sobie pytanie, na ile promujecie samodzielność dziecka i jego odrębność. Czy szanujecie (wtedy, kiedy to możliwe) jego wybory, przyznając na przykład, że to ono wie lepiej, czy się już najadło lub pozwalając mu na swój własny sposób, choćby i nielogiczny, kierować zabawą? Należy zaznaczyć, że uwzględnianie zdania dziecka nie jest, w żadnym razie, jednoznaczne z „oddaniem władzy” w jego ręce. To by stanowiło wręcz poważne zagrożenie dla relacji rodzinnych i samego rozwoju dziecka.

 

Osobowość
Jeżeli rozwój osobowości porównać by do budowy domu, to wyżej opisane zjawiska są rodzajem fundamentu, powstałym na gruncie, jakim jest wrodzony temperament. Na nich dopiero zostaną ułożone kolejne warstwy, czyli na przykład umiejętności interpersonalne, również zdobywane w tym samym kluczowym okresie. Już wtedy dziecko uczy się podstaw komunikacji; to także najlepsza pora by zdobywało rozeznanie we własnych emocjach i uczyło się konstruktywnie sobie z nimi radzić - co, zdaniem wielu psychologów, stanowi samo w sobie doskonałą profilaktykę większości zaburzeń psychicznych .
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!