oceń Ocena:
***

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Chcę "coś" powiedzieć czyli rozwój mowy

Dziecko gaworzy, próbuje mówić. Najłatwiej będzie nam więc stymulować rozwój dziecka ćwicząc z nim mowę.

Galeria

Podstawą rozwoju dziecka jest zapewnienie mu odpowiedniej atmosfery. Pokazywanie maluchowi jak bardzo go kochamy, wyzwala w nim siłę do nauki nowych umiejętności. Także mówienia.

 

Rozwój mowy
Rozwojowi mówienia sprzyja karmienie piersią. Ssanie to najlepsze w tym okresie ćwiczenie języka i warg. Podczas zaspakajania potrzeb pokarmowych niemowlę uaktywnia cały narząd artykulacyjny. Zaburzenia ssania, połykania i żucia zwykle poprzedzają zaburzenia mowy. Mówienie jest nierozerwalnie związane ze słyszeniem. Jako rodzic obserwuj więc czy i jak dziecko reaguje na dźwięki otoczenia. Zwracaj uwagę czy dziecko odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku, reaguje na odgłos dzwonka lub telefonu. Można przeprowadzić prosty eksperyment. Potrząśnij grzechotką za plecami dziecka z prawej i lewej strony i obserwuj jego reakcję. Jeśli będzie szukać źródła dźwięku, nie ma powodu do niepokoju. Wprost przeciwnie. Twe dziecko rozwija się nader aktywnie. Stymulowanie rozwoju mowy polega przede wszystkim na zachęcaniu dziecka do wszelkich czynności artykulacyjnych. Aparat mowy znakomicie ćwiczony jest podczas płaczu czy gaworzenia. Nie wolno też zapomnieć o zapewnieniu szerokiej gamy ciekawych, prostych i łatwych do różnicowania dźwięków. Bardzo dobrze nadają się do tego karuzele zawieszane nad łóżeczkiem, a potem ciekawe i zróżnicowane pod względem głośności i modalności dźwięków grzechotki, piszczki i delikatne dzwoneczki. Nic jednak nie zastąpi głosów rodziców.

 

Dużo śpiewaj i nuć swojemu dziecku
Logopedzi wyróżniają pojęcie : ,,kąpieli słownej”. To mówienie do maluszka w sposób ciepły, łagodny, który działa wyciszająco i uspokajająco. Pamiętaj, by do dziecka mówić powoli i wyraźnie. Używaj krótkich zdań. Nakłaniaj dziecko do powtarzania prostych dźwięków wydawanych przez Ciebie. Jeśli mówisz, zawsze mów poprawnie. Nie zawsze powtarzaj, to co próbuje mówić dziecko.Badania naukowe dowodzą, że na rozwój mowy małego dziecka pozytywnie wpływa muzyka klasyczna. Poprawia się percepcja dźwięków i głosek, zwłaszcza „p-b”, „t-:d”. Niemowlaki należy zachęcać do zabawy swoim głosem, śmiechu, chichotania i pisku, ponieważ są to doskonałe ćwiczenia aparatu artykulacyjnego.Niezwykle ważnym elementem w rozwoju mowy dziecka jest dostarczenie mu prawidłowego wzorca wymowy. Rodzice muszą mówić poprawnie! Nie mogą pozwolić sobie na powtarzanie wytworów językowych dziecka. To nie rodzice mają się uczyć mowy od dziecka, ale dziecko od rodziców.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!