oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Chcę wyżej i szybciej czyli błyskawiczny rozwój Twojego szkraba

Ciągły rozwój czyli Twoje dziecko potrafi coraz więcej.

Galeria

Jeszcze rok temu Twój maluszek stawiał nieporadnie swoje pierwsze kroczki. Teraz to prawdziwy zdobywca niedosiężnych szczytów, grotołaz i spadochroniarz w jednej osobie, który z braku większych wyzwań wdrapuje się na krzesła, przeciska się pod łóżkami i skacze ze stołu, głośno się przy tym śmiejąc.

 

Koordynacja
Dziecko ma dobrze rozwiniętą koordynację oko-ręka. Potrafi celnie trafić małą piłeczką w stojące niedaleko niego kręgle. Dobrze radzi sobie również z rzucaniem piłką do kosza i z zabawkami. Gdy zacznie bawić się kredkami albo pędzlem, zacznie malować bohomazy. Maluch potrafi stabilnie siedzieć. Jednak bardzo często zdarza się, że nie robi tego prawidłowo: siada, rozrzucając stopy na zewnątrz, a kolana kierując do siebie. Warto zwracać uwagę na sposób siedzenia dziecka – najlepiej nauczyć je siedzieć „ po turecku ˮ: nogi skrzyżowane w kostkach, kolana skierowane na zewnątrz. Dzięki temu w przyszłości Twoja pociecha będzie mogła cieszyć się prostymi nogami i świetną sylwetką. Dwulatek nie przybiera już tak dynamicznie na wadze, jak w pierwszych kilkunastu miesiącach życia: ma na to wpływ aktywny tryb życia i zwolnienie rozwoju fizycznego.

 

Rozwój mowy
Ogromną radość sprawia dziecku słuchanie długich i skomplikowanych opowieści albo fantastycznych bajek. Zwraca uwagę na każde słowo, dlatego pamiętaj, aby mówić starannie i unikać dziecięcego języka. Rozwój mowy nabiera tempa – przez najbliższe pół roku Twoja pociecha będzie z największą łatwością uczyć się nowych słówek i fraz. Z chęcią używa nowych słów w rozmowie. Tak rozwinięta umiejętność mówienia to jedno z najważniejszych osiągnięć w tym okresie. Dziecko zaczyna wyrażać swoje potrzeby fizyczne, np. daj ebek (daj chlebek) i życzenia za pomocą dźwięków i słów w bardzo dziecinny sposób. Mowa jest bardzo miękka dla ucha i zabawna. Często zaobserwować można wyraźny brak końcówek w wyrazach. Gdy usłyszysz więc w mowie dziecka wyraz bez końcówki staraj się podać mu prawidłowe brzmienie wyrazu, mówiąc, np. tak to rzeczywiście jest kwiatek (zaakcentuj tę końcówkę). W tym okresie powstają pierwsze zdania Twojego malucha, złożone z dwóch, trzech słów. Maluch nazywa słowami wykonywane przez siebie czynności i rozmawia ze sobą. Mówi o sobie używając własnego imienia, np. Ola idzie tam.

 

Spostrzegawczość
Znakomicie rozwinięta jest spostrzegawczość Twojego dziecka. Z łatwością dostrzeże Twój zły nastrój, napięcie w rodzinie, zmiany w Twoim zachowaniu. Zapamiętuje niecodzienne sytuacje i odstępstwa od rytuałów i interpretuje to na swój sposób. Przeżywany w ciągu dnia stres odreagowuje w nocy: budząc się co godzinę, płacząc lub mówiąc przez sen.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm dopuki nieurodziłam 2 dziecka to starsza córka była dla mnie taka malutka teraz dopiero widze że jest to już duża dziewczynka, i ile żeczy już potrafi

  16-03-2011 20:29:14

  zgłoś naruszenie
 • Kourtney Unbelievable how well-wriettn and informative this was.

  07-10-2011 00:53:35

  zgłoś naruszenie
 • pkkbraet jQSrP5 , [url=http://ualdsytpzcnw.com/]ualdsytpzcnw[/url], [link=http://eeentqcfmpae.com/]eeentqcfmpae[/link], http://zwfkvyziahaf.com/

  07-10-2011 14:14:33

  zgłoś naruszenie
 • kpbqtrikqi K0cXVG <a href="http://rxxjbicpbher.com/">rxxjbicpbher</a>

  10-10-2011 16:19:12

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Przydatny artykuł

  07-11-2011 10:54:44

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Zabawy z dzieckiem

  Słuchanie bajek i opowieści, oglądanie wszystkiego, co jeździ, tworzenie wspaniałych dzieł malarskich i...

 • Brak apetytu u dziecka

  Dlaczego nasze dziecko nie ma apetytu?

 • Czym mogę jeszcze zadziwić?

  Stoi na jednej nodze, dobrze maszeruje, potrafi przeskoczyć przez sznurek umieszczony 5 cm nad podłogą. Rysuje...

 • Jaki mały piesek?! Mogę go potrzymać?

  Malec doskonale potrafi klasyfikować otaczające go przedmioty: wie, że lalka, miś i traktorek należą do kategorii...

 • Kolejne objawy ADHD

  Pewne objawy ADHD da się już zauważyć w momencie pójścia dziecka do przedszkola. A w takich zajęciach...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!