oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Chory dwuipółlatek

Jak znieść ten stan? Jeśli nie uda się zapobiec infekcji i czeka was wizyta w przychodni, uzbrójcie się w cierpliwość.

Galeria

Dla dwuipółlatka półgodzinne czekanie w kolejce może być ponad siły.

 

Wizyta w przychodni
Dobrze jest więc umilić mu czas. Zapakujcie do plecaka dwie pacynki. Przydać się może też zeszyt i kilka kredek lub książeczka z pełnymi szczegółów obrazkami (można się bawić z dzieckiem w ich wyszukiwanie).Gdy już znajdziecie się w gabinecie lekarskim, malucha czeka niezbyt przyjemne oglądanie bolącego gardła. Podpowiedzcie mu, by otwierając buzię powiedział: ,,eee’’, a nie ,,aa’’. Dzięki temu lekarz prawdopodobnie nie będzie musiał użyć patyczka. A to właśnie on jest tak przykry dla małego pacjenta. Gdy okaże się, że dziecko jest chore, będzie musiało zostać w domu.

 

Zabawy w łóżku
Większość dzieci gdy tylko spada im gorączka, niemal natychmiast odzyskuje siły i jest gotowa brykać po całym domu. Postarajcie się jednak przynajmniej przez dwa dni utrzymać malucha w łóżku. Wszystko po to by jego organizm zebrał siły do walki z chorobą. Czytajcie dziecku książeczki, opowiadajcie bajki, rysujcie, zaopiekujcie się pluszakami lub zaproponujcie mu inne. Można też samemu zabawić się w pana doktora. Jeśli dziecko nie chce leżeć, pozwólcie mu chodzić po mieszkaniu. Oczywiście nie ma mowy o wychodzeniu na zewnątrz. Dla wygodny możecie założyć dziecku dres, w którym może bawić się w domu. Jeśli dziecko ma tylko katar a inne objawy nie są już widoczne, możecie wyjść na krótki spacer. Zwłaszcza zimą, gdy mroźne powietrze osusza śluzówki i dziecku łatwiej oddychać, taki spacer może mu dobrze zrobić. Gdy maluch wraca do zdrowia, zwłaszcza po kuracji antybiotykami, warto podawać mu do picia napoje mleczne zawierające żywe kultury bakterii. Żywe kultury bakterii znane z drogich, szeroko reklamowanych napojach jogurtowych są też obecne w zwykłym zsiadłym mleku, kefirze, maślance, czyli wszelkich produktach z ukwaszonego mleka.

 

Dodatkowe szczepienia
Jeśli do tej pory tego nie zrobiliście, teraz zastanówcie się nad zaszczepieniem dziecka. Chodzi przede wszystkim o szczepionkę przeciwko pneumokokom i meningokokom. To właśnie te bakterie wywołują większość poważnych infekcji u małych dzieci. Chociaż nie są one tanie, są promowane przez Ministerstwo Zdrowia więc warto ponieść ten koszt. Należałoby też rozważyć zaszczepienie dziecka przeciw WZW typu A, chorobie zwanej też żółtaczką pokarmową dość łatwo przenoszącej się w żłobkach i przedszkolach a także przeciw grypie. Warto wiedzieć, że starsze dzieci często znoszą szczepienie gorzej niż niemowlęta. Warto więc uprzedzić malucha co go czeka i uchronić przed bólem. Jeśli po szczepieniu maluch narzeka, że boli go ręka, zróbcie mu okład z gazy zmoczonej w roztworze sody oczyszczonej. Ból szybko minie. Możecie też podać dziecku działający przeciwbólowo paracetomol. Oczywiście odpowiedni do wieku, najlepiej w syropie

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Kąpiel dziecka

  Kąpiel może być dla dziecka niezwykłą przygodą, a jednocześnie umożliwi maluszkowi podjęcie pierwszych...

 • Czy Twój maluszek jest marudny?

  Twoje dziecko jęczy, kwęka, marudzi, kaprysi i biadoli? Nie ono jedno – kilkulatki są mistrzami świata w...

 • Przeziębienie u dziecka

  Jak walczyć z przeziębieniem u dzieci? Cieknący nos, obrzęk błony śluzowej nosa lub niedrożność, kichanie i...

 • Jadłospis dla przedszkolaka

  Rodzice muszą znać jadłospis dziecka zarówno w żłobku, jak i w przedszkolu. Dodatkowo powinni interesować...

 • Szkarlatyna u dzieci - objawy i leczenie

  Większość mam, gdy kolejny raz słyszy od malucha „Boli mnie gardło”, w pierwszej chwili myśli...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!