oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-08-29

Cukrzyca typu I a ciąża

Według najnowszych danych ok. 1% kobiet planujących ciążę choruje na cukrzycę. Nie jest ona jednak przeciwwskazaniem do posiadania dziecka.

Galeria

Ciągły rozwój medycyny umożliwia urodzenie zdrowego dziecka, co jeszcze 20 lat w temu graniczyło z cudem. Medycyna rozróżnia dwa typy cukrzycy:
1. insulinozależną – związana z koniecznością podawania insuliny w zastrzykach,
2. insulinoniezależną – nie wymaga podawania insuliny w formie zastrzyków.

 

Cukrzyca typu I (insulinozależna)

występuje u 0,1-0,4% całej populacji. Pierwsze objawy występują już poniżej 30 roku życia. Główną przyczyną tego typu cukrzycy są zaburzenia genetyczne dziedziczone po przodkach. Nie jest ona przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, jednak wymaga od przyszłej mamy stosowania się do zaleceń lekarzy ginekologa i diabetologa. Trzeba pamiętać, że to co nie ma większego wpływu na działanie organizmu dorosłego może stanowić zagrożenie dla płodu. Bardzo szkodliwe mogą się okazać wahania poziomu glukozy we krwi matki, ponieważ do podobnych wahań dochodzi w organizmie dziecka. Związane jest to z łożyskową wymianą składników miedzy organizmami kobiety i płodu. Zbyt duże stężenie cukru we krwi zwłaszcza w I trymestrze ciąży może doprowadzić do wad rozwojowych płodu lub poronień. Wady wrodzone występują u ok. 10% noworodków matek z cukrzycą (niewyrównaną), czyli 2-3 razy częściej niż u matek zdrowych. Jest to również przyczyna ok. 40% zgonów okołoporodowych. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia opieka diabetologiczna. Dobrze prowadzano pacjentka jest świadoma wszystkich zagrożeń jakie mogą wystąpić, ale również wie jak można im skutecznie zapobiegać. Zdaje sobie sprawę ze zmian zachodzących w jej organizmie i tym samym konieczności stosowania odpowiedniej diety oraz dobrze dobranych dawek insuliny.


Przygotowanie do ciąży
Aby uniknąć jak największej ilości powikłań lekarze zalecają przygotowanie organizmu kobiety już przed poczęciem dziecka. Ustabilizowanie poziomu cukru oraz ciśnienia tętniczego (130/80 mmHg), jest bardzo ważne w pierwszych 7-8 tygodniach ciąży. W tym okresie kształtują się organy małego człowieka i do ich prawidłowego rozwoju konieczny jest stabilny stan matki. Ponieważ o ciąży kobieta dowiaduje się niekiedy dość późno warto aby była na nią przygotowana.

 

Komplikacje mogące wystąpi w ciąży:
1. poronienie
2. wielowodzie
3. infekcje dróg moczowych (zdarzają się 2 - krotnie częściej niż u zdrowych kobiet)
4. nadciśnienie i stan przedrzucawkowy (zdarzają się 2 - 3-krotnie częściej niż u zdrowych kobiet)
5. poród przedwczesny (występuje 2-3-krotnie częściej niż u kobiet zdrowych)
6. cięcia cesarskie ( w 50-60% ciąż)
W okresie ciąży może dojść także do powstania lub nasilenia się powikłań typowo cukrzycowych takich jak pogorszenie a nawet utrata wzroku, zakażenia dróg moczowych i nerek, stan przedrzucawkowy.

 

Najczęstsze powikłania u noworodka to:
1. zwiększona umieralność okołoporodowa ( w wypadku niewyrównanej cukrzycy)
2. wady wrodzone (6-10% noworodków):wady serca, kardiomiopatie, wady nerek, wady ośrodkowego układu nerwowego (wodogłowie, niedorozwój tkanki mózgowej)
3. makrosomia - nadmierny wzrost wewnątrzmaciczny płodu (występowanie zależy od stopnia wyrównania cukrzycy)
4. hypotrofia (wyraźne cechy opóźnienia rozwoju płodu i mała masa ciała) - występuje u dzieci kobiet z zaawansowanymi zmianami naczyniowymi i długotrwałą cukrzycą.
5. Opóźnione dojrzewanie organizmów dzieci połączone z porodami przedwczesnymi powoduje to zwiększoną umieralność okołoporodową.


Joanna Zagórska - pielęgniarka

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • mordalorda Mało pocieszające ;( Wiedziałam, że będzie ciężko i, że nie powinnam zachodzić w ciążę. Kilka dni temu mężowi po nocnych zmianach w pracy pomieszał się w głowie "kalendarzyk" i teraz żyjemy w niepewności co z tego wyniknie. Pragniemy dziecka, ale ryzyko jest ogromne. Muszę stanąć na głowie by wyrównać poziomy cukru, ale po 20 latach choroby w moim organizmie wiele już szwankuje.

  03-10-2011 16:11:06

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 trzeba uważac

  24-11-2011 10:09:49

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 robic badania

  24-11-2011 10:10:06

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 dieta jest wazna

  24-11-2011 10:10:29

  zgłoś naruszenie
 • jusia81 ja również miałam cukrzycę w ciąży i urodziłam zdrową córeczkę. Ważne przestrzegać zaleceń i będzie ok. Najgorsze to się stresować. Teraz planujemy drugie dziecko i wierzę że będzie dobrze.

  25-11-2011 13:29:39

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!