oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-21

Ciąża i antykoncepcja

Stosowanie antykoncepcji zwłaszcza hormonalnej znacznie zmniejsza, także po jej zaprzestaniu, szanse zajścia w ciążę.

Galeria

Najskuteczniejszą i jednocześnie najłatwiejszą do stosowania metodą antykoncepcyjną jest pigułka hormonalna. Tabletki te wpływają na wydzielanie przez przysadkę hormonów bezpośrednio działających na jajniki I hamują dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i tym samym jajeczkowanie. Zmniejszają reaktywność jajników na działanie hormonów przysadki. Wywołują w błonie śluzowej macicy zmiany uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

 

Pigułki hormonalne
Pigułki hormonalne działają dzięki "kontrolowanemu zaburzaniu" istniejącej naturalnej równowagi między estrogenami i progesteronem. Niestety dodatkowe hormony nie tylko zapobiegają ciąży, ale też powodują szereg zmian w całym organizmie. Z tego też powodu przed wprowadzeniem tej metody lekarz musi wykluczyć istnienie innych chorób, w których hormony mogą pogorszyć przebieg. Jeśli kobieta urodziła już dzieci, pigułki hormonalne może stosować dopiero po 2-3 prawidłowych cyklach miesięcznych. Jednak jeżeli karmi dziecko piersią powinna stosować pigułki gestagenne (karmienie jest przeciwwskazaniem do typowej antykoncepcji hormonalnej). Pigułki hormonalne zaburzają działanie "własnych" hormonów płciowych kobiety. Z tego też powodu po odstawieniu pigułki musi upłynąć jakiś czas aby wszystko wróciło do stanu fizjologicznego. Pierwsze cykle po odstawieniu hormonów mogą być bezowulacyjne - tzn. nie dochodzi do wytworzenia dojrzałej komórki jajowej i jajeczkowania. Proces ten trwa od 3 tygodni do 5 miesięcy. Gdy wrócą prawidłowe cykle będziesz mogła bez przeszkód zajść w ciążę.

 

Objawy niepożądane
Antykoncepcja hormonalna polega na podawaniu leku (w tym wypadku hormonu). Tak jak każdy lek tabletka antykoncepcyjna oprócz ewidentnych korzyści może spowodować także pewne objawy niepożądane. Najczęściej występujące to: plamienia i krwawienia, upławy, obrzmienie i bolesność piersi. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można praktycznie od razu zajść w ciążę - zazwyczaj po ok. 7 dniach od kiedy powinniśmy rozpocząć branie kolejnego opakowania. Czasami jednak zdarza się tak, że kobieta ma problem jeszcze przez wiele miesięcy aby zajść w ciążę. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna i trudno tutaj uogólniać. Kobiety, które brały tabletki antykoncepcyjne przez dłuższy czas, mają większe szanse na zajście w ciążę mnogą. Jednak i tak szansa zajścia w ciążę bliźniaczą są naprawdę bardzo małe i większości przypadków jest to kwestia genów, a nie brania tabletek.

 

Przeczytaj również:
- Pierwsze dziecko po trzydziestce
- Jak zaplanować dziewczynkę?
- Ciąża za granicą
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • beata1mm szkoda że tabletki tzreba brać codziennie o tej samej poże ja niestety niemogę uzywać ani tabletek ani plastrów wolałabymm aby w polsce wykonywano zabieg podcięcia jajników i jajowodów

    16-03-2011 20:53:40

    zgłoś naruszenie
  • tataLUKA są już tabletki które co tydzień się bierze, albo zastrzyk raz na miesiąc.

    31-01-2012 15:56:16

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!