oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-22

Starania o dziecko - kiedy są dni płodne

Jeśli macie trudność z poczęciem dziecka, dobrze będzie jeszcze raz dokładnie oznaczyć dni płodne i w tym czasie zwiększyć częstotliwość prób. Pomoże też zaoszczędzić czas na drogie i męczące badania diagnostyczne.

Galeria

Prawidłowe oznaczenie dni płodnych ważne jest szczególnie u kobiet, które mają nieregularne cykle, kiedy opóźnia się termin owulacji i związany z nią termin tworzenia się ciałka żółtego. Należy przypomnieć, że w trakcie cyklu komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia zaledwie przez jedną dobę. Cykl miesięczny zaczyna krwawienie. Związane jest ono ze złuszczaniem się nabłonka w macicy. Jest to jednocześnie najbardziej widoczny objaw występujący w czasie cyklu. Pozostałe procesy toczą się niezauważalnie. Sterują nimi hormony – substancje chemiczne wytwarzane przez organizm. Do zapłodnienia dochodzi w czasie owulacji. Do poczęcia może dojść tylko w ciągu tych 24 godzin ale ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet przeciętnie 3-5 dni dlatego 5 dni przed uwolnieniem się komórki jajowej (owulacją) uważa się za czas płodny.

 

Jak stwierdzić okres płodny?
W miarę dojrzewania komórki jajowej pojawia się śluz. Początkowo śluz jest mętny i lepki, ale stopniowo zmienia się w bardziej rozciągliwy, przejrzysty i śliski. Zwiększa się też jego ilość. Kobieta ma uczucie, że przedsionek pochwy cały czas jest mokry. Owulacja następuje kiedy śluz wygląda jak surowe białko jaja kurzego.

 

Temperatura
Można też mierzyć temperaturę. Robi się to codziennie rano, o tej samej godzinie, zaraz po przebudzeniu, na czczo, nie wstając przedtem z łóżka. Jest to tzw. podstawowa temperatura ciała. Kobiety pracujące w nocy mierzą temperaturę po nie mniej niż 3 godzinach wypoczynku w pozycji leżącej, zawsze o tej samej godzinie. Zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0,2 stopnie Celsjusza – dwie kreski na termometrze. Istnieją jeszcze inne dodatkowe objawy, które towarzysza jajeczkowaniu. Niektóre z nich występują u jednych kobiet a niektóre u innych. Są to: napięcie piersi, wrażliwość brodawek; ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym.

 

Przeczytaj również:
- Pierwsze dziecko po trzydziestce
- Jak zaplanować dziewczynkę?
- Ciąża i antykoncepcja

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • andziakadula Zgadzam się to ma duży wpływ, ale niestety Ci którzy dbają o siebie też mają czasami trudności.

  30-04-2011 14:57:54

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm ja tam do końca nie wierze w te dni płodna i nie płodne bo u mni ebyły nie płodna a mam 2 dzieci

  18-08-2011 21:13:20

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 trzeba uważac

  24-11-2011 10:34:44

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 dokładnie trzeba bardzo uważać...

  27-02-2012 15:13:50

  zgłoś naruszenie
 • yvonta ciekawe

  19-03-2012 13:11:47

  zgłoś naruszenie
 • sweet Na początku starałam się sama interpretować temperaturę, ale kurcze nie szło mi to za dobrze ;/ Z mężem kupiliśmy cyclotest. Daliśmy trochę pieniędzy, ale przynajmniej zaczęłam poznawać swój orgaznim lepiej

  18-09-2012 13:19:52

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!