oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-22

Ciąża za granicą

Luksusowe pokoje szpitalne podobne do tych hotelowych, komfortowe warunki i pomoc personelu. Porody w takich warunkach znamy z zagranicznych seriali i filmów. Ale czy wiemy jak wygląda opieka kobiet w ciąży poza Polską? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Galeria

Niemcy
U naszego zachodniego sąsiada kobieta w ciąży może czuć się komfortowo. Wszystkie wydatki związane z ciążą: badania, wizyty u ginekologa, poród, a potem nawet 18 wizyt domowych położnej po urodzeniu dziecka, pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Czasem finansowane są kursy pielęgnacji i opieki nad dzieckiem dla młodych rodziców. Niezależnie od tego czy ma ubezpieczenie państwowe czy prywatne, kobieta wybiera ginekologa, który podczas ciąży się nią opiekuje, szpital, w którym chce urodzić dziecko i położną, która będzie odwiedzać ją po porodzie. Częstotliwość badań ginekologiczno-położniczych jest taka sama jak w Polsce. Większość porodów to porody naturalne bez podawania oksytocyny przyspieszającej poród, znieczuleń i nacinania krocza, w szpitalach znajduje się całe oprzyrządowanie, łącznie z wanną do rodzenia, tak by kobieta mogła przyjąć najbardziej dogodną dla siebie pozycję.


W Niemczech nie ma becikowego ale państwo daje pieniądze na dzieci. Jeśli na siedem tygodni przed rozwiązaniem ginekolog da odpowiednie zaświadczenie dla kasy chorych, to od szóstego tygodnia przed porodem do ośmiu tygodni po porodzie płaci mamie 14 euro dziennie. W tym czasie kobiety ciężarne przestają pracować. Mimo to otrzymują dotychczasową pensję, gdyż różnicę między pieniędzmi wypłacanymi przez kasę chorych a miesięcznymi dochodami netto wypłaca pracodawca. Po urodzeniu mama dostaje minimum 300 euro miesięcznie lub 60 proc. miesięcznych dochodów netto z ostatniego roku rodzica (ale nie więcej niż 1800 euro). Dodatkowo rodzice dostają też pieniądze na dziecko ok. 150 euro miesięcznie od pierwszego miesiąca życia nawet do 25. roku życia, jeśli dziecko ciągle się uczy.

Aby móc rodzić za granicą korzystając z ubezpieczenia, wystarczy mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Żeby ją wyrobić, wystarczy zgłosić się do oddziału NFZ w swoim mieście. Po wypełnieniu odpowiednich druków dostanie ją każdy ubezpieczony. - Karta jest podstawą, by świadczenia szpitalne były bezpłatne. Bez niej za pobyt w szpitalu trzeba będzie zapłacić.

 

Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii kobietą w ciąży opiekuje się położna (rzadziej lekarz pierwszego kontaktu). Ginekologa lub lekarza innej specjalizacji odwiedza się tylko wtedy, jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości lub powikłania. Kobieta po raz pierwszy idzie do lekarza pierwszego kontaktu po odczytaniu pozytywnego wyniku na teście ciążowym. 10 tygodni później kontaktuje się z nią położna. Od tej pory odwiedza się ją co miesiąc. Wykonuje się dwa badania USG - około 10-13 i 18-20 tygodnia ciąży. Dodatkowe badania wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Brytyjski odpowiednik kasy chorych oferuje kobietom spodziewającym się dziecka przez całą ciążę i rok po porodzie darmowe leki na receptę i opiekę dentystyczną. Bezpłatne są też szkoły rodzenia. Kobieta ciężarna na Wyspach jest traktowana jak każdy inny pracownik. Jeśli nie ma wyraźnych wskazań medycznych do odpoczynku, pracuje prawie do samego porodu. Unikanie pracy w czasie ciąży nie jest w Wielkiej Brytanii społecznie akceptowalne. Można zwolnić się z pracy na okresowe badania i na zajęcia w szkole rodzenia.

 

USA
Podczas ciąży kobieta spotyka się z lekarzem i położną. Na pierwszej wizycie otrzymuje harmonogram kolejnych wizyt. Do szóstego miesiąca ciąży wizyty są raz w miesiącu. W siódmym i ósmym miesiącu ciąży, co dwa tygodnie. W dziewiątym, co tydzień. z lekarzem i ustalić przewidywaną datę porodu. W 12. tygodniu ciąży są przeprowadzane badania w celu wykrycia cukrzycy. Badanie jest wykonywane, jeżeli kobieta należy do grupy ryzyka (otyłość, przypadki cukrzycy w rodzinie, urodzenie dziecka ważącego więcej, niż 4,1 kg). Pozostałe pacjentki mają przeprowadzane to badanie między 24. a 28. tygodniem ciąży. USG wykonywane jest w 18-20 tygodniu ciąży. Na życzenie rodziców można wykonać więcej niż jedno badanie.

 

Przeczytaj również:
- Rozwój zarodka i płodu
- Ciąża i antykoncepcja
- Kiedy i jak kupować ubranka dla dzieci? Jak je wybrać?

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • bono rewelacja !!!oby tak dalej

  22-06-2010 17:33:05

  zgłoś naruszenie
 • madziarka19 A ja zamierzam rodzić w Holandii.Gdy tak się stanie napiszę o moich wrażeniach i ocenię czy warto:)

  05-02-2011 07:32:25

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula ciekawy artykul

  18-03-2011 20:09:05

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm anych u nas na dzieci to niwiem co można zrobic z rodzinnym chyba kupic pudełko mleka

  31-03-2011 21:55:33

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula wystarcza na paczkę pampersów;) oj daleko jesteśmy jeszcze

  06-05-2011 17:09:54

  zgłoś naruszenie
 • mira1988_1988 Ja rodzilam Kamila we Francji i polecam kazdemu,jesli juz zdecydujecie sie zyc w tym kraju. Znieczulenie zewnatrzoponowe dostaje sie tu bezplatnie(w moim przypadku,jestem osoba bezrobotna). Po porodzie mialam wlasny pokoj,dzieki ktoremu nie czulam dyskomfortu,np. podczas karmienia czy obchodu. :)

  07-05-2011 01:26:49

  zgłoś naruszenie
 • gosia3166 ...ja rodzilam w UK, opieka fantastyczna...mialam okropne bole, pielegniarki wlozyly do basenu, takze porod odbyl sie w wodzie. Podczas porodu byl przy mnie caly czas maz, karmily mnie i dawaly picie. Po wszystkim umyly, ubraly a potem z dzidziusiem zawiozly na odzielna sale i wszystko za free...teraz jestem w Polsce i mam obawy :(

  27-11-2011 12:34:12

  zgłoś naruszenie
 • yvonta a u nas szkoda gadać

  03-08-2012 18:22:06

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!