oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-09-08

Co przysługuje samotnym rodzicom?

Jesteś samotną matką lub ojcem? Na pewno nie jest Ci łatwo. Możesz jednak liczyć na pewne przywileje przysługujące właśnie samotnym rodzicom.

Galeria

Łatwiej znaleźć miejsce w przedszkolu
Dzięki rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej do przedszkoli publicznych w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci samotnych rodziców.
Niestety, jeśli chodzi o żłobki ten przywilej nie obowiązuje. Obecnie żłobki zaliczane są do placówek służby zdrowia, a tym samym podlegają Ministerstwu Zdrowia, w którym takich regulacji nie ma.
Jednak pomimo braku ustawowych rozwiązań wiele z tych placówek w swoich regulaminach posiada zapisy przewidujące pierwszeństwo dla dzieci samotnych rodziców.

Wspólne rozliczanie podatku
Prawo podatkowe umożliwia samotnym rodzicom rozliczanie się z dzieckiem. Dotyczy to osób, które rozliczają się przez PIT-37 oraz 36 i posiadają dziecko poniżej 18. roku życia (lub 25. – jeśli się uczy), które nie zarobiło w roku podatkowym więcej niż 3 091 zł. Na tym przywileju korzystają osoby z dużymi dochodami, które obejmuje podatek w wysokości 32%.

Dodatek do zasiłku rodzinnego
Zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom, w których dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł, a w wypadku kiedy jedno z dzieci jest niepełnosprawne – 583 zł. Aby otrzymać zasiłek należy złożyć wniosek do Urzędu Miasta/Gminy lub Ośrodka Pomocy Społecznej. Po przyznaniu tego zasiłku można ubiegać się o rożne dodatki, w tym o dodatek dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!