oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Ćwicz ubieranie i porządek czyli przedszkolny start

Rozbieranie przychodzi malcowi z łatwością. Ma je od dawna w małym palcu. Większy problem jest z ubieraniem. Właśnie dlatego należy je przećwiczyć. Przyszły przedszkolak powinien je mieć przecież jako tako opanowane.

Galeria

Dziecko idzie do przedszkola ale ma problem z ubieraniem się. Wprawdzie panie w przedszkolu w razie potrzeby pomagają to przy większej liczbie dzieci w grupie może bardzo długo trwać. Warto więc nauczyć dziecko ubierania się. Jak to zrobić? Przede wszystkim zdecydować się na luźne i wygodne ubranka. Spodnie i spódniczki w gumkę, bluzki i t-shirty z rozciągliwym dekoltem, bluzy i kurtki zapinane na suwak (najlepiej, plastikowy z dużą, łatwą do uchwycenia końcówką). Dobrze będzie trzymać się zasady: żadnych guzików, haftek, sprzączek, tasiemek. U dzieci w tym wieku lepiej sprawdzają się zapięcia na rzepy. Ucząc dziecko ubierania się, róbcie to spokojnie. Nie poganiajcie ani nie wyręczajcie malucha. Z pewnością sobie poradzi. Wyjaśnicie, jak najłatwiej włożyć bluzę (najpierw głowa, potem ręce), spodnie (na siedząco, najpierw jedna nogawka, a dopiero potem druga), czy skarpetki (zaczynamy od palców, a kończymy na pięcie). Doskonałym ćwiczeniem jest zabawa w przebieranki i opieka nad lalkami i misiami, które wciąż trzeba ubierać i rozbierać.

 

Buty
Zdecydujcie się na buty zapinane na rzepy, które łatwo założyć i zdjąć. Można też spróbować z takimi zapinanymi na suwak lub wsuwanymi. Jeśli wybrany przez was model dostępny jest tylko w wersji wiązanej, możecie po prostu zastąpić sznurówki, grubą okrągłą gumką za kończoną plastikowym stoperem, takim jakie często są na dole kurtek czy sportowych spodni(możecie je kupić w każdej dobrej pasmanterii). Dobre buty dla przedszkolaka powinny być miękkie, lekkie i łatwe do założenia. Noski powinny być na tyle szerokie, by dziecko mogło swobodnie poruszać palcami, a pięta dawać stopie solidne oparcie, podeszwa powinna być elastyczna i bez większego trudu się zginać. Dobrze, by materiał, z którego są zrobione pozwalał skórze swobodnie oddychać.Jeśli maluchowi trudno zorientować się na którą nogę powinien włożyć but, możecie np. oznaczyć prawy but czerwoną kropką na podeszwie i prawą nogawkę spodni czerwoną naszywką.

 

Koniec z bałaganem
Ucz dziecko utrzymywania porządku. Niech po zabawie zawsze sprząta po sobie zabawki, po jedzeniu odnosimy talerz, a po rozebraniu się układamy ubranie w szafie lub wrzucamy do kosza na brudną bieliznę. Gdy maluch zechce pomagać, pozwólcie mu na to. Na początku będzie przy okazji dużo bałaganu ale gdy mały pomocnik nabierze wprawy, z pewnością dojdziecie do wniosku, że było warto.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!