oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-08-21

Ćwiczysz po ciąży? Te porady są dla Ciebie!

Jeśli zebrałaś się w garść i chcesz zacząć wykonywać ćwiczenia dla młodych matek to poniższe porady na pewno Ci pomogą.

Galeria

  • Jeśli masz jakiś plan ćwiczeń to trzymaj się niego. Ćwiczenia wykonywane sporadycznie nie mają sensu i tylko stracisz swój cenny czas, którego masz i tak mało. Ćwiczenia na mięśnie brzucha (unoszenie nóg, unoszenie tułowia do pozycji siedzącej, czy unoszenie bioder) przynoszą najlepsze efekty, jeśli wykonywane są codziennie, w krótkich sesjach. Dwie lub trzy pięciominutowe sesje przynoszą lepszy efekt niż jedna dwudziestominutowa.
  • Nie spiesz się wykonując ćwiczenia. Jeśli wykonujesz ćwiczenia napinające mięśnie to najlepszy skutek przynoszą jak się je wykonuje powoli, z przerwami. Pamiętaj, że liczy się jakoś wykonywanych ćwiczeń, zwróć uwagę na to jak je wykonujesz, przykładaj się do nich. Na początku będzie CI trudno, ale z czasem zauważysz efekty.
  • Jeśli ostatnio nie ćwiczyłaś lub masz zamiar wykonywać nowe ćwiczenia to zacznij powoli. Zacznij od małych ilości powtórzeń i z czasem zwiększaj ich ilość. Jeśli masz ustalony plan treningu z przydziałem ćwiczeń na każdy dzień to stosuj się do niego. Wykonuj tyle powtórzeń ile masz w planie, nawet jeśli czujesz że mogłabyś zrobić ich więcej. Kończ ćwiczenia przy pierwszych objawach zmęczenia.
  • Bez zgody lekarza prowadzącego nie włączaj się do dyscypliny sportu wymagającej rywalizacji.
  • Pamiętaj, że niedawno urodziłaś dziecko. Twoje ciało nie jest jeszcze do końca w 100 % sprawne. Stawy są nadal niestabilne, tkanka łączna jest wiotka. Unikaj skakania, nagłych skrętów, szarpnięć, wstrząsów oraz mocnego zginania i prostowania. W ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie musisz być wyrozumiała. Niestety w tym czasie nie będziesz mogła podciągać kolan do klatki piersiowej, wykonywać pełnych skłonów z leżenia oraz podnosić obydwu nóg na raz.
  • Gdy ćwiczysz pamiętaj o właściwym podłożu, powinno być twarde. Ćwicz na dywanie lub macie piankowej, przeznaczonej do ćwiczeń.
  • Pamiętaj o rozgrzewce przed zaczęciem właściwych ćwiczeń. Może być to streching, wolny chód, jazda na rowerze treningowym przy minimalnym obciążeniu. Zwróć uwagę również na ćwiczenia rozciągające, wykonuj je na zakończenie by uniknąć uszkodzenia luźnych stawów.
  • Pamiętaj o nawodnianiu organizmu zarówno przed ćwiczeniami jak i po. Najlepsza jest woda, unikaj napojów słodzonych i napojów przeznaczonych dla sportowców.

 

Dziecko nie powinno być Twoja wymówką. Większość niemowląt uwielbia leżenie na piersiach mamy podczas sesji ćwiczeń, czy kołysanie w nosidełku gdy ona ćwiczy. Jeśli masz chęć to na pewno znajdziesz czas by wykonać kilka ćwiczeń ze swoim maleństwem.

 

Musisz jednak pamiętać, że pewne zmiany po ciąży pozostaną niezależnie od tego ile będziesz ćwiczyć i jak rygorystycznie przestrzegasz diety. Zmiany te zauważysz przy kupnie nowych butów i odzieży w większym rozmiarze, są one spowodowane rozluźnieniem stawów w trakcie ciąży (w celu łatwiejszego porodu) oraz ich ponownym zacieśnieniem (choć nie zawsze powrócą do właściwego ułożenia z okresu przed ciążą) po urodzeniu dziecka.

 

 

 


Agata Pawlicka
Opracowanie na podstawie „Pierwszy rok z życia dziecka”
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!