oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-04-05

Czas na nocnik

"Trening nocnikowy" to współczesny wynalazek, związany z zanikaniem rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych.

Galeria

Kiedyś uczenie dziecka korzystania z nocnika przebiegało naturalnie i nikt nie zastanawiał się nad metodyką. Wynalazek pieluch jednorazowych jeszcze sprawę skomplikował i dlatego niespecjalnie zdziwiła mnie prośba mamy trzyletniego chłopca: "Poradź mi, jak go przekonać do nocnika, on woli siusiać w pieluchy!".

 

Kiedy dziecko jest gotowe?
Większość dzieci jest gotowa między 18 a 24 miesiącem życia. Można to poznać po następujących sygnałach:
• okazuje zainteresowanie nocnikiem
• próbuje naśladować innych członków rodziny (np. siadać na sedes)
• potrafi zasygnalizować potrzebę wydalania (lub przynajmniej wskazać, że już potrzebę załatwiło)
• potrafi samodzielnie ściągnąć i podciągnąć spodenki
• interesuje się bielizną "dużego dziecka" czyli majtkami
• denerwuje się, gdy ma mokrą pieluszkę
• pieluszka pozostaje sucha przez dwie godziny
Jednocześnie należy pamiętać, że nauka korzystania z nocnika jest stresująca i nie należy jej rozpoczynać w chwili zmian w życiu dziecka, takich jak pojawienie się niemowlaka, nowej opiekunki, zmiana sypialni, rozkładu dnia. Poczekaj, aż sytuacja się ustabilizuje i dopiero wtedy rozpocznij trening.


Jak nauczyć korzystania z nocnika?
Ponieważ trudno liczyć na prywatność gdy ciekawski dwulatek domaga się wpuszczenia do łazienki, można obrócić to w okazję do nauki. Maluch uwielbia naśladować dorosłych, zatem demonstruj kolejne kroki używania ubikacji – zdjęcie majtek, siadanie, załatwienie sprawy, podcieranie się, spłukiwanie, mycie rąk.
W czasie nauki podawaj dziecku więcej płynów niż zwykle. Dzięki temu częściej będzie potrzebowało nocnika (dotyczy to zarówno siusiania, jak i "poważniejszej sprawy").
Na początku nauki sadzaj dziecko regularnie na nocniku co 30 -60 minut. Im częściej będzie siadać na nocniku tym szybciej nauczy się z niego korzystać. By pobudzić odruch siusiania możesz zanurzyć nóżki dziecka w misce z ciepłą wodą. Za każdym razem powinno być to najwyżej kilka minut, gdyż albo zacznie to malucha męczyć, albo zmieni się w nowy sposób spędzania czasu. Aby proces uprzyjemnić, możecie poczytać książeczkę.
Każdą udaną próbę nagradzaj pochwałą i koniecznie wyraźnie powiedz, za co je chwalisz ("pięknie zrobiłaś siusiu na nocnik!" a nie "och jak ślicznie"). Gdy zdarzy się wpadka nigdy za nią nie karz, spowoduje to tylko lęk i może np. doprowadzić do potajemnego załatwiania się w trudno dostępnym kącie. Zamiast tego zdejmij dziecku majtki i posadź szybko na nocnik, tak by nauczyło się kojarzyć te dwie rzeczy.
Gdy dziecko zacznie kojarzyć załatwianie się z nocnikiem można zmniejszyć częstotliwość "wysadzania", jednak warto co godzinę malucha zapytać, czy chce siusiu lub kupkę, gdyż dzieci często w ferworze zabawy zapominają o takich drobiazgach.


Nocnikowe zabawy
Nalej do nocnika trochę ciepłej, parującej wody (pobudza siusianie) i dodaj kilka kropel niebieskiego barwnika do żywności. Pokaż, jak woda zmienia kolor na zielony, gdy maluch zrobi doń siusiu.
Możesz kupić siusiającą lalkę. Wiele opornych dzieci nabiera chęci do korzystania z nocnika gdy samemu "uczy" lalę siusiania.
Wytnij z kartonu dużą postać dziecka siedzącego na nocniku. Gdy dziecku uda się zdążyć na czas do nocnika, pozwól mu w nagrodę nalepić na kartonie naklejkę. Z czasem możesz wprowadzić nagrodę – np. mała zabawka za trzy dni bez "wpadki"

Bogna Białecka - psycholog
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!