oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-07-13

Szesnasty tydzień ciąży

Informacje na temat rozwoju płodu i dolegliwości ciążowych w 16. tygodniu ciąży oraz porady dotyczące wygodnej pozycji do spania.

Galeria

W tym tygodniu, dzięki wzmacniającym się mięśniom, pracuję nad podnoszeniem główki i szyi ze swojej wygiętej pozycji. Próbuje nawet usiąść wyprostowany ale nie wychodzi mi to za bardzo przez płyn owodniowy. Za to potrafię już ruszać rączkami i nóżkami w różne strony.
Hmm, chyba przeze mnie musisz nosić już luźniejsze ubrania. No i na brzuchu zacznie pojawiać się ciemna kreska. A wiesz, że już potrafię fikać koziołki? Bardzo chciałbym, żebyś poczuła moje ruchy ale chyba nie mam jeszcze tyle siły. Ale, bardzo się staram! Poczekaj jeszcze troszkę, a na pewno dam Ci o sobie znać. Ciekaw jestem jak sobie mnie wyobrażasz. Teraz wyglądam śmiesznie, mam meszek na całym ciele ale już wyraźnie zaznaczają mi się brwi. Moja skóra jest nadal bardzo cienka i wszystko przez nią widać. Umiem też ssać palec i trenuję oddychanie.

Zauważyłem, że teraz najwygodniej spać Ci na lewym boku. Zresztą jest to zalecane przez lekarzy ze względu na lepsze ukrwienie organizmu. Teraz też nabierasz więcej kilogramów i przez spanie na plecach obciążasz kręgosłup. Przez powiększone wcięcie lędźwiowe jest to nie tylko niewygodne, ale niekiedy bywa również bolesne. Ponieważ jednak sen jest Ci bardzo potrzebny może spróbujesz włożyć poduszkę między kolana, za plecy i pod biodra, to często pomaga. Na boku pewnie też lepiej Ci się oddycha. Czuję, że oddychasz głębiej niż wcześniej. Dzieje się tak, bym ja mógł otrzymywać optymalną ilość tlenu. Niestety później może być jeszcze ciężej, bo rosnąca macica zasłoni przestrzeń, w której płuca mogą się całkowicie rozprężyć.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!