oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-06-15

Osiemnasty tydzień ciąży

Wśród dolegliwości ciążowych w 18 tygodniu ciąży mogą się pojawić zawroty głowy i uczucie osłabienia, w szczególności podczas wykonywania szybkich ruchów.

Galeria

Mamo, mamo! W moim brzuszku powstają gruczoły pokarmowe! Od teraz przepływający płyn owodniowy będzie tworzył smółkę. Dzieje się tak ponieważ łączy się on z moimi złuszczonymi komórkami skóry i wydzielinami jelit. Smółka to pierwsza rzecz, która zostanie wydalona z mojego organizmu zaraz po porodzie. Będzie to świadczyło o funkcjonowaniu układu pokarmowego i drożności odbytu.Poza takim śladem w pieluszce, będę mógł także zostawić odcisk palca. Właśnie w 18 tygodniu tworzą się moje linie papilarne, z których powstaje niepowtarzalny układ identyfikacyjny. Mój mózg wciąż się rozwija, jego struktury pooddzielane są błonami. Lekarz w czasie USG na pewno to skontroluje i sprawdzi, czy wszystko rozwija się prawidłowo.
Co się dzieje?! Chyba zdarza się, że kręci Ci się w głowie? Nie dziw się temu, Twoje serce pracuje 40 -50% ciężej niż przed ciążą. To plus ucisk macicy mogą w rezultacie wywołać zawroty głowy, uczucie osłabienia. Najczęściej zdarza się to po szybkim wstaniu. Dlatego pamiętaj, by wstawać powoli z łóżka lub kanapy, aby uniknąć takich sytuacji. I odpoczywaj kilka razy dziennie po parę minut leżąc na lewym boku, ponieważ świetnie poprawia do krążenie i odciąża układ krwionośny.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!