oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-09-13

Czy jesteś gotowa na kolejne dziecko?

Według psychologów, najkorzystniejszą różnicą wieku pomiędzy rodzeństwem jest od dwóch do trzech lat. Podobno przemawia za tym troska o zdrowie mamy oraz stworzenie dziecku najlepszych warunków do prawidłowego rozwoju.

Galeria

W praktyce jednak jest nieco inaczej. Różnica wieku pomiędzy dziećmi jest albo dziełem przypadku, albo przemyślaną „taktyką” rodziców. I tu reguły nie ma. Niektóre kobiety są gotowe niemal od razu po jednej ciąży zajść w drugą, podczas gdy inne przez wiele lat nie chcą wracać do tego tematu, chcąc albo skupić się wyłącznie na jednym dziecku, albo szybko wrócić do pracy.

W opinii rodziców nie ma idealnego czasu na kolejne dziecko. Są plusy i minusy zarówno dużej, jak i małej różnicy wieku. Najważniejsza jednak pozostaje kwestia gotowości podjęcia decyzji o następnym maluchu. Poniżej przedstawiamy kilka pytań, jakie warto sobie zadać, zanim postaracie się o rodzeństwo dla swojego dziecka. Pomogą wam one upewnić się, czy obecny czas jest najlepszym na tego typu plany.

 

Jak często w nocy wstajesz do swojego dziecka?


Jeśli zdarza ci się to nadal kilka razy w ciągu jednej nocy, może być trudno znaleźć w sobie siły na opiekę nad nowym maluchem i dodatkowe nocne pobudki. Poza tym w samej ciąży będziesz potrzebować więcej snu niż zwykle. Czy będziesz mieć zatem możliwość na regularny odpoczynek?


Jak wiele uwagi poświęcasz swojemu dziecku?

Jeśli twój maluch należy do tych „samowystarczalnych” to możesz mieć pewność, że będzie ci łatwiej. Zajmie się sobą gdy ty nie będziesz mogła mu towarzyszyć w zabawie, a może nawet trochę cię odciąży i pomoże w lżejszych obowiązkach. Jeśli jednak twoje dziecko potrzebuje stałej uwagi, pomyśl co będzie, gdy będziesz musiała dzielić swój czas na dwoje.


Jak kolejny bobas wpłynie na sytuację finansową twojej rodziny?

Dobrze wiesz, że dziecko jednak trochę kosztuje. Czy stać cię na drugie? Czy znajdziesz środki na zapewnienie kolejnemu maluchowi odpowiednich warunków do rozwoju? Czy masz stabilną sytuację finansową, czy w twojej pracy nie szykują się zwolnienia? Czy są wokół ciebie ludzie chętni ci pomóc w potrzebie np. oddając ci używane ubranka czy wózek po swoich dzieciach? A może sama masz takie zapasy po starszym dziecku, co pozwoli ci zaoszczędzić na wielu rzeczach?


Jak wygląda wasz stan zdrowia?

Czy oboje jesteście zdrowi? Przewlekła choroba, podejrzenia jakiegoś poważnego schorzenia albo zbliżający się zabieg operacyjny powinny być dla was przeciwwskazaniem do poczęcia dziecka. Po pierwsze, musicie dbać o własne zdrowie, a po drugie należy minimalizować ryzyko wystąpienia powikłań w ewentualnej ciąży. Poczekajcie na lepszy moment.

 

Czy wasz związek jest trwały?


Decyzji o dziecku nie powinno się podejmować w celu ratowania swojego związku, gdy ten nie będzie już tak mocny jak kiedyś. Istnieje zawsze ryzyko, że wasz związek mimo wszystko może nie przetrwać tej próby. Nie należy się narażać na zwiększony stres w ciąży ani fundować dziecku na starcie rozbitej rodziny. Dziecko powinno pojawiać się na świecie tylko z miłości i byłoby idealnie, gdyby wszyscy wyznawali tę zasadę.

 

Czy oboje tego chcecie?

Nie powinnaś decydować za twojego partnera. Odradzamy potajemne odstawianie antykoncepcji. Decyzja o kolejnym dziecku powinna być wspólna. Dowiedz się, czy obecny tata jest gotowy na kolejne ojcowskie wyzwanie. Czy bycie ojcem jest dla niego spełnieniem czy przytłaczającą odpowiedzialnością? Musisz być pewna, że wiadomość o nowym dziecku będzie dla niego jedynie powodem do radości, a nie zmartwienia. Sama również nie możesz być pełna obaw. Jeśli myśl o kolejnym maluchu napełnia cię lękiem, odłóż te plany na przyszłość. Posłuchaj instynktu.

 

 

Anna Kuliberda

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • yvonta ciekawy artykuł

    15-09-2012 10:43:55

    zgłoś naruszenie
  • ewela1331 ja jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch córek :) różnica między nimi to 15 lat i myślę że więcej plusów jest niż minusów:)

    17-09-2012 14:27:26

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!