oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-05-21

Czy małe dziecko można nauczyć czytać?

Nieprawdopodobne – ale prawdziwe - nawet dwu letnie dzieci mogą nauczyć się czytać. Istnieją metody, które pozwalają nauczyć czytania małe dzieci. Jedną z nich jest „Metoda G. Domana”.

Galeria

Mózg małego dziecka dysponuje ogromnymi umiejętnościami. Jeśli mózg ich nie wykorzystuje, uznawane są one za nieprzydatne i w efekcie zanikają. Dochodzi do tego już w ciągu pierwszych lat życia. Metoda nauki czytania małych dzieci bazuje na wykorzystaniu tych właśnie możliwości.

Od czego zacząć? Przede wszystkim od tego, aby nauka czytania była przyjemnością zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Pamiętać należy aby zabawy służące nauce czytania nie trwały długo, nie męczyły dziecka. Naszą pracę zawsze prowadźmy z wypoczętym dzieckiem. Nie denerwujmy się jak coś pójdzie nie tak, nie naciskajmy – bo możemy zniechęcić dziecko. Następnie ważne jest, aby dostarczać maluchowi pozytywnych wzorców – dziecko w naturalny sposób chce naśladować rodzica, więc jeśli będzie widziało, że rodzice czytają, chętniej samo podejdzie do nauki. Poprzez tą metodę stwarzamy także kolejną okazję do kontaktu rodzic – dziecko, co w rozwoju naszych pociech jest bezcenne.


Pierwszym krokiem w procesie nauki czytania jest przygotowanie do poznawania słów. Na tym etapie przygotowujemy sobie kartoniki z wyrazami zapisanymi wyraźnie, drukowanymi literami. Zaczynamy od wyrazów z najbliższego otoczenia dziecka: imię dziecka, imiona mamy, taty, następnie dom, okno itp. Szczegółowy opis metody jest dostępny w książce G. Doman: "Jak nauczyć małe dziecko czytać".


Aby dziecko lepiej czytało należy też rozwijać umiejętności takie jak:
- percepcja wzrokowa,
- koncentracja uwagi,
- umiejętności słuchowe,
- zaznajamianie z literkami,
- pisanie literek na piasku,
- wyszukiwanie literek w różnych zabawach.


Autor metody proponuje, aby przestrzegać następujących zasad gwarantujących efektywność w czytaniu:
1. Zacznij w możliwie najmłodszym wieku.
2. Bądź zawsze radosna.
3. Szanuj swoje dziecko.
4. Ucz tylko wtedy, gdy ty i twoje dziecko jesteście szczęśliwi.
5. Skończ zanim twoje dziecko chce skończyć.
6. Pokazuj materiały szybko.
7. Często wprowadzaj nowe materiały.
8. Wykonuj program systematycznie.


Kolejną metodą będzie „nauka czytania globalnego” , która polega na pokazywaniu dziecku całych wyrazów i mówienie: „tu jest napisane …” Wyraz najlepiej od razu umieścić na odpowiadającym mu przedmiocie np. wyraz „OKNO” przyklejamy na okno. Jest to ważne, ponieważ małe dzieci, nawet te kilku letnie mają tak zwane „myślenie konkretno-obrazowe”. Nowy wyraz przyswoją szybciej i lepiej jeśli poznają go wszystkimi zmysłami.

Metoda ta wykorzystywana jest w nauce dzieci niepełnosprawnych, choć została stworzona z myślą o dzieciach sprawnych, zdrowych.


Nauce czytania będzie sprzyjało wspólne czytanie książeczek. Czasem bywa tak, że dziecko nie chce czytać, w ogóle nie jest zainteresowane bajką – wtedy dajmy mu wybór. Zaproponujmy dziecku by samo wybrało książeczkę, którą chce czytać.
Jeśli chcemy aby dziecko polubiło czytanie zacznijmy uczyć je czytać jak najwcześniej, nie czekajmy aż pójdzie do szkoły. Nauka nie będzie nudą ale przyjemnością i będzie skuteczna jeśli będzie radością dla dziecka i rodziców.

 

Joanna Andrzejewska
 

 

 

LITERATURA:
G. Doman, J. Doman, „Jak nauczyć małe dziecko czytać”, Bydgoszcz 1992
Książkę G. Domana

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!