oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2013-02-27

Czy samotny rodzic musi na zawsze pozostać „tylko” rodzicem?

Z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób samotnie wychowujących dzieci w Polsce zwiększyła się o połowę. Takich rodzin jest już w kraju ponad milion, 90% z nich stanowią samotne matki. Samotne rodzicielstwo może być z pewnością sposobem na życie, ale równie dobrze może być tylko stanem przejściowym. Czy ludzie świadomie postanawiają pozostać tylko rodzicem, rezygnując z bycia partnerem? A może po prostu uwierzyli, że wychowywanie dziecka uniemożliwia im wejście w nowy związek?

Galeria

Choć żyjemy w nowoczesnym społeczeństwie, nie da się ukryć, że kulturowe stereotypy wciąż nas ograniczają. Niejedna atrakcyjna i wartościowa osoba twierdzi, że z powodu posiadania dziecka już na zawsze pozostanie singlem. Czy nie nadszedł najwyższy czas, aby zawalczyć z tym sposobem myślenia?


Od kilku lat promuje się rodziców na rynku pracy. I chociaż mogłoby wydawać się, że zatrudnienie rodzica to mnóstwo problemów (jak chociażby przyznawanie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem), to pracodawcy zaczęli w końcu dostrzegać, że odpowiedzialność, dojrzałość i zorganizowanie rodziców wynagradzają im poniesione koszty. Podobnie jest w świecie związków. Fakt bycia samotnym rodzicem ma różne konsekwencje, chociażby konieczność znalezienia przed każdą randką opiekunki do dziecka. Kiedy jednak uda się pokonać tego typu przeciwności, potencjalny partner ujrzy przed sobą dojrzałą, świadomą i pełną miłości osobę. Wszystko to, czego uczy wychowywanie dziecka, jest pomocne przy budowaniu nowej więzi.

 

Szanse samotnych rodziców
Jeśli trudno uwierzyć, że samotny rodzic ma szanse na nowy związek, warto przyjrzeć się statystykom. Wg danych portalu eDarling (http://www.edarling.pl/ ) zaledwie 34% mężczyzn przyznaje, że zdecydowanie nie chce wchodzić w związek z partnerką, która ma dzieci. Nieco więcej, bo 37% kobiet zadeklarowało, że interesują je wyłącznie bezdzietni partnerzy. Większość samotnych osób jest jednak gotowa budować nową rodzinę z samotnym rodzicem i jego pociechą. Niemal 60% mężczyzn i 55% kobiet poszukujących miłości na platformie eDarling zaakceptowałoby partnera z dzieckiem.

 

Oczekiwania samotnych rodziców
Badanie eDarling pokazuje, że oczekiwania singli wobec potencjalnego partnera różnią się w zależności od płci i dotychczasowego bagażu doświadczeń ankietowanych osób. Najbardziej wymagające wśród singli okazują się być samotne mamy. Tuż za nimi uplacowały się bezdzietne panie. Mężczyźni wychowujący samotnie dzieci mają mniejsze wymagania wobec przyszłej partnerki niż kobiety ogółem wzięte. Bezdzietni mężczyźni są najmniej wymagający.
Jak widać, samotni rodzice są na ogół ostrożniejsi, jeżeli chodzi o wybór partnera. Nie kierują się wyłącznie własnymi potrzebami - dużo ważniejsze jest dla nich dobro dziecka. Świadomość, że dzieci emocjonalnie uczestniczą w życiu rodziców, odczuwają lęki przed zmianami i martwią się tak samo jak dorośli sprawia, że samotni rodzice często świadomie rezygnują z partnerstwa i nie podejmują żadnych starań, aby ułożyć sobie życie na nowo. Niepotrzebnie! Bycie samotnym rodzicem wiąże się bez wątpienia z masą ograniczeń, jednak nie warto skupiać się wyłącznie na nich i pozwolić aby lęk przed odrzuceniem i kolejnym niepowodzeniem był większy niż chęć spełnienia w miłości. Przeciwności można pokonać w każdej sferze życia, także poszukując nowej miłości!

 

 

 

 

Źródło: eDarling (https://www.edarling.pl/porady)
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!