oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Czy Twoje dziecko wiruje po mieszkaniu?

Szeroko rozrzucone ręce, równie szeroki uśmiech i głośne bęc, gdy upadnie na podłogę. Zmysł równowagi dwulatka rozwija się bardzo szybko, a temu rozwojowi sprzyja coraz większa odwaga malca w podejmowaniu kolejnych zadań.

Galeria

Widząc inne dzieci wspinające się po pionowej drabince lub siatce, z pewnością zapragnie spróbować tego samego. Szeroko rozrzucone ręce, równie szeroki uśmiech i głośne bęc, gdy upadnie na podłogę. Zmysł równowagi dwulatka rozwija się bardzo szybko, a temu rozwojowi sprzyja coraz większa odwaga malca w podejmowaniu kolejnych zadań. Widząc inne dzieci wspinające się po pionowej drabince lub siatce, z pewnością zapragnie spróbować tego samego.

 

Ćwiczymy motorykę poprzez zabawę
W tym wieku trudno zachęcić dziecko do spokojnej zabawy, warto jednak próbować. Dzięki turlaniu piłeczki albo lepieniu z ciastoliny dziecko ćwiczy małą motorykę, a umiejętności kontrolowania pracy rąk i paluszków będą mu potrzebne podczas mycia ząbków i nauki samodzielnego ubierania się. Choć najprawdopodobniej Twoja pociecha umie już sama zdjąć butki i skarpetki, nie umie jeszcze ich na powrót założyć. Sztuka ta zostanie opanowana w ciągu najbliższych miesięcy, oczywiście pod warunkiem, że maluch będzie miał szansę podejmowania samodzielnych prób i nie zostanie przy tym wyręczony przez troskliwych lub, co gorsza, wiecznie zabieganych i niemających czasu, rodziców.

 

Komunikacja
Dziecko w tym wieku bez problemu umie się komunikować, chociaż nie zawsze używa do tego reguł gramatycznych. Potrafi opowiedzieć o problemie oraz zakomunikować swoje potrzeby, używając do tego prostych zdań, Może się zdarzyć, że dziecko będzie gadułą, umie zadawać pytania, opowiadać o sobie. Jeżeli mało mówi i chcesz popracować nad mową dziecka, sama do niego dużo mów. Jeżeli chce Ci coś powiedzieć pozwól mu na to i nie zgaduj w jego myślach. Rozmawiając z dzieckiem używaj mowy dorosłych, nie zdrabniaj lub nie używaj „słówek” dziecka. Postaraj się aby dużo przebywało z innymi dziećmi, to jeden z lepszych sposobów aby uczyło się poprawnie porozumiewać z rówieśnikami. Jeżeli maluch nie mówi wcale lub ma kłopoty z wypowiedzeniem slow, udaj się z nim koniecznie do logopedy.

 

Temperament
Dziecko w tym wieku to prawdziwy wulkan energii. Trudno za nim nadążyć. Biega, podskakuje i psoci – takie są prawa tego wieku. Oczywiście jedne dzieci są sprawniejsze, inne mniej, jednym zamiast fikołków większą radość sprawia np. kolorowanie obrazków. Wszystko zależy od temperamentu dziecka. Dzieci próbują jeździć na trzykołowym rowerku, zejść i wyjść po schodach. sprawnie omijać przeszkody, kopać i rzucać piłkę.

 

Lepsza koncentracja
Większość dzieci w tym wieku umie się skoncentrować przez kilkanaście minut na danej rzeczy, ale nie zawsze. Jest to podyktowane przede wszystkim tym, na ile zainteresuje go dana czynność. Jeżeli coś nie sprawi mu przyjemności szybko to porzuci – takie zachowanie jest zupełnie normalne. Zresztą trzylatki szybko się nudzą i łatwo rozpraszają. Problem pojawia się, gdy dziecko ma widoczny problem z koncentracją i wydaje się wciąż rozproszone. Należy się wówczas zastanowić nad przyczyna jego zachowania, może po prostu nie ma odpowiednich warunków, aby się skupić. Nawet dorosłemu człowiekowi przecież trudno czytać książkę, gdy np. jest za głośno. Postaraj się zminimalizować wszelkie czynniki, które mogą dziecko dekoncentrować. Chwal je też często, gdy wykona jakąś czynność do końca, pochwały podbudowują i zachęcają do dalszych czynów. Dobrym ćwiczeniem na koncentracje jest czytanie dziecku bajek, czytaj wiec jak najwięcej.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • beata1mm ja jka widze że tylko moje dzieci się budzą to wiem że znowu wymyślą jakąś zabawe która skończy sie jaimś wypadkiem

    28-04-2011 20:50:31

    zgłoś naruszenie
  • yvonta Staram się czytac jak najwięcej chociaż mała też już mi czyta jej zmyślone historyjki są nie do powtórzenia:)

    07-11-2011 10:59:20

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!