oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2011-10-18

Czy warto chodzić do szkoły rodzenia?

Szkoła Rodzenia to miejsce w którym rodzice powinni pozbyć się lęków związanych z porodem i przygotować się do pierwszych chwil z nowym członkiem rodziny.

Galeria

Miejsce i atmosfera muszą sprzyjać rozmowom, pomagać w otwarciu się. Podczas zajęć nie możemy czuć się jak na typowej lekcji, gdzie wiedza teoretyczna przekazywana jest przez wykładowcę monologiem. Zaleca się, aby było to miejsce, w którym panują raczej stosunki mentor – uczeń, niż nauczyciel – uczeń. Uczestnik nie może czuć się jak w szkolnej ławce, ponieważ porodu nie można się nauczyć.

 

Co obejmuje program szkoły rodzenia?
Program zajęć zazwyczaj obejmuje przebieg ciąży (w tym kolejne etapy rozwoju dziecka), fazy porodu i ćwiczenia oddechowe oraz odpowiednie przygotowanie wyprawki dla noworodka. Standardy te obowiązują w programie każdej szkoły rodzenia. Przy wybieraniu konkretnej Szkoły Rodzenia warto zwrócić też uwagę na to czy jej program zawiera dodatkowe zagadnienia np. stany, przy których wskazane jest cesarskie cięcie, problematyka związana z laktacją, czy sposoby na poradzenie sobie z psychiką kobiety po porodzie. Musi być też przewidziany czas na pytania uczestników.

 

Dlaczego warto brać udział w zajęciach Szkoły Rodzenia?
W zajęciach Szkół Rodzenia warto uczestniczyć, nawet z tego względu, że część jest finansowana przez Urząd Miasta, więc sami zainteresowani nic nie płacą. Każda wskazówka, którą wyniesiemy z zajęć zaowocuje w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że uczestniczenie w warsztatach nie daje gwarancji na poród „filmowy”, dostaje się tam jedynie dobre podstawy do tego, żeby wejść na salę porodowa i umieć rozmawiać z personelem. Zdecydowanie nie polecałabym pójścia do Szkoły Rodzenia, jeśli nastawiamy się, że tam nauczymy się ładnie urodzić. To tylko teoria i ćwiczenia, które mogą pomóc. Na pewno nie zaszkodzą. Natomiast przebieg porodu rządzi się swoimi prawami, a dzięki zajęciom rodzice będą wiedzieć co to za prawa i jak sobie z nimi radzić. Jeśli zdarzy się, że po uczestnictwie w całym turnusie uczestnicy nadal mają jakieś obawy i wątpliwości to zamiast szukać kolejnej Szkoły Rodzenia lepiej zapytać lekarza prowadzącego lub położnej, którzy wyjaśnią nurtujące kwestie.

 

Joanna Skłodowska Strzeżek - położna
 


Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!