oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-01-24

Czym grozi późne ojcostwo?

O tym, że wiek kobiety ma wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, wiedzą wszyscy. Okazuje się jednak, że wiek ojca również nie jest bez znaczenia.

Galeria

Jeszcze w XIX wieku uważano, że za wszystko, co wiąże się z okresem od poczęcia – do porodu, odpowiedzialna była kobieta. To od niej zależała płeć dziecka, czy ciąża się utrzyma, czy dziecko urodzi się zdrowe. Mężczyzna był traktowany jak „dawca nasienia” - konieczny do zapłodnienia jednak za nic nie odpowiadający. Rozwój medycyny, biologii, techniki i ogólnie nauki w XX wieku pozwolił na zrzucenie części odpowiedzialności również na ojców. Wiemy, że o płci dziecka decydują geny znajdujące się w plemnikach. Podobnie jest z też niektórymi chorobami dziedzicznymi.


Prowadzone już od wielu lat obserwacje i doświadczenia wskazują na to, że wiek kobiety ma wpływ na zdrowie dziecka. Najbardziej znanym przykładem jest zespół Downa. Ryzyko tej choroby wzrasta wraz z wiekiem matki. Okazuje się jednak, że także wiek ojca nie zostaje bez znaczenia. Udowodniono, że późne ojcostwo zwiększa ryzyko występowania chorób genetycznych (w tym również zespołu Downa). Wraz z wiekiem drastycznie spada również płodność u obu płci. U kobiet następuje to ok. 35 roku życia, u mężczyzn ok. 5 lat później. Stąd mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę. Warto o tym pamiętać odkładając decyzję o dziecku na „później”.


Na koniec pozostaje jeszcze aspekt psychiczny i fizyczny. Z badań wynika, że najwięcej cierpliwości do maluchów mają osoby do trzydziestego roku życia. Po tym wieku znacznie trudniej, szczególnie mężczyznom, jest poradzić sobie ze zmianami, które wprowadza do domu maluszek. Warto też pamiętać, że kolejne lata przynoszą również osłabienie sprawności fizycznej, a maluchy często dają popalić rodzicom.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Zabawa z tatą

  Nie masz pomysłu na zabawę ze swoim dzieckiem, oto kilka przydatnych podpowiedzi.

 • Niepewne ojcostwo - trudny temat...

  Każde dziecko powinno mieć dwoje kochających je rodziców. Niestety zdarza się, że nie zawsze sytuacja...

 • Pierwsze dni w domu

  Właśnie na świecie pojawiło się Twoje dziecko. Takie malutkie i kruche. Żona cała w skowronkach, a Ty jesteś...

 • Podróż z maluchem

  O tym, że maluch musi jechać bezpiecznie przypięty w foteliku wszyscy wiedzą, ale jest jeszcze kilka rzeczy, o...

 • Fotelik samochodowy

  Zakup fotelika samochodowego, to nie lada wyzwanie. Musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, ale też możliwość...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!