oceń Ocena:
****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

" Dada", " agaggaa" czyli spróbujcie mnie zrozumieć

Coraz większe zainteresowanie otaczającym światem, umiłowanie zabawy w turlanie i rozmowy z samym sobą. Rozwój malucha w tym miesiącu to doskonalenie tych umiejętności, które wykształcały się przez poprzednie miesiące.

Galeria

Dziecko jest coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Gdy włączymy muzykę albo zaczniemy głośniej się zachowywać, malec odwróci głowę w kierunku źródła dźwięku. Reaguje też na melodię i intonację głosu dorosłej osoby - na pieszczotliwy i surowy ton głosu rodzica.

 

Mowa
Często da się też zauważyć, że dziecko rozmawia samo ze sobą. Łączy samogłoski ze spółgłoskami a dźwięki, które wydaje najbardziej przypominają zbitki: ,,dada’’, ,,agaggaa’’. I chociaż wydaje nam się, że dziecko już co nieco mówi, to niekoniecznie mamy rację. Maluszek porusza całym ciałem i dlatego wydaje te dźwięki. Łatwo daje się też zauważyć większą niż zwykle aktywność niemowlaka. Twój bobas często się uśmiecha, wydaje okrzyki radości i płacze rzadziej niż kiedyś . Jeśli zatrzymasz się z dzieckiem przy lustrze, zacznie reagować na swoje odbicie. Rozróżnia też twarze obce jak i znajome.

 

Z czym radzi sobie pięciomiesięczne dziecko?
Dziecko w piątym miesiącu znakomicie radzi sobie również z:
-opieraniem się na przedramionach (czasami unosi także klatkę piersiową - wtedy wspiera się na wyprostowanych  ramionach),
-mocnym trzymaniem główki w pozycji pionowej,
-przewracaniem się z brzuszka na plecy i odwrotnie (maluszki-leniuszki opanowują tę umiejętność miesiąc lub dwa później).

 

Samodzielne próby siedzenia i chwytania
Niektóre dzieci pod koniec piątego miesiąca życia próbują siedzieć samodzielnie, bez podparcia opierając się na rękach, ale większość w tej pozycji będzie opadać do przodu. Nie zmuszaj malucha do samodzielnego siedzenia, będzie to robiło gdy przyjdzie jego czas. Podczas zabawy dziecko chwyta zabawki i końce palców mamy, wyciąga ręce w kierunku przedmiotu. Panuje już w pełni nad ruchami głowy.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm własnie jestesmy na tym etapie ale doszło nie i mała która ma 10 miesięcy i to rozumie

  22-03-2011 21:54:35

  zgłoś naruszenie
 • dorotabm moja mala to takie male gadu gadu ;D gada po swojemu prawie caly czas z malymi przerwami na sen ... powoli zaczynam ja rozumiec ;D

  23-11-2011 11:38:46

  zgłoś naruszenie
 • wejma u nas córka bardzo krzyczy

  28-12-2011 21:16:57

  zgłoś naruszenie
 • yvonta słodkie takie dadada

  02-08-2012 12:31:00

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!