oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Dieta domowa

Znaczne wahania apetytu są zupełnie normalnym zjawiskiem. Nie zmuszaj więc dziecka do spożywania nadmiernych ilości pokarmów, bo może to wywołać u malucha ogólną niechęć do jedzenia.

Galeria

Maluch intensywnie się rozwija, a jednym z podstawowych czynników mających na to wpływ jest odpowiednia dieta. Dlatego tak ważne jest podawanie dziecku posiłków przygotowanych specjalnie z myślą o jego specyficznych potrzebach żywieniowych. 


 

Dieta i witaminy
Podstawowym składnikiem diety jest nadal mleko, najlepiej modyfikowane, stworzone specjalnie dla dzieci w tym wieku. To ono dostarcza dziecku łatwo przyswajalnego białka, witamin i wapnia. W tym okresie należy także urozmaicać dietę maluszka innymi produktami nabiałowymi. Najlepiej sięgnąć po takie, które zostały stworzone specjalnie dla dzieci w tym wieku (informacja o tym powinna znajdować się na opakowaniu). Warzywa i owoce to kolejny ważny składnik diety dziecka po 1. roku życia. Są bogate w węglowodany proste i złożone, błonnik, składniki mineralne oraz witaminy. Żaden preparat farmakologiczny nie zawiera takiej ilości tak dobrze przyswajalnego beta-karotenu co marchewka.
Aby w diecie dziecka nie zabrakło składników mineralnych i witamin, warto podawać maluchowi do picia przecierowe sok. Nie wolno zapomnieć o mięsie, jajkach i rybach. Dostarczają pełnowartościowego białka zwierzęcego, witamin z grupy B (w tym witaminy B¹²) oraz A, D, E, K, biopierwiastków (żelaza, cynku), ważnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Białka mięsa, ryb i jajek mają podobną wartość odżywczą. Dlatego produkty te mogą być stosowane zamiennie. Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów złożonych, głównie skrobi, a także białka roślinnego i błonnika pokarmowego. W zewnętrznych częściach ziaren zbóż zawarte są składniki mineralne, takie jak: żelazo, miedź, magnez, cynk, potas i fosfor. Tam też znajdują się witaminy z grupy B oraz witamina E. Ich zawartość w przetworach zbożowych (kaszach, mące) jest uzależniona od stopnia oczyszczenia ziarna. Im wyższy stopień, tym mniej witamin i składników mineralnych zawiera produkt. Kasze oraz pieczywo razowe są bogate w błonnik pokarmowy oraz składniki mineralne i witaminy.

 

Niedobór żywieniowy
Aby uniknąć ilościowych i jakościowych niedoborów żywieniowych w diecie dziecka, jego posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem odżywczym, oparte na surowcach naturalnych, bez dodatku substancji konserwujących, barwiących, związków smakowych i zapachowych.

 

Przykładowe menu (zestaw)
Pierwsze 

śniadanie:

Kaszka na mleku.


Drugie śniadanie:

Obrane i utarte jabłko lub owoce ze słoiczka dla dzieci i 2 biszkopty.


Obiad:

Zupka jarzynowa z dodatkiem natki. Mięso z warzywami gotowanymi na parze, ryż ugotowany na sypko.
Podwieczorek:

Koktajl mleczny lub budyń na mleku.
Kolacja:

Kanapka z razowego pieczywa posmarowanego masłem, z zieloną sałatą i wędliną drobiową, plasterek pomidora. Do picia kakao na mleku.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • Graceland Times are chagning for the better if I can get this online!

  30-08-2011 13:28:13

  zgłoś naruszenie
 • dwxvqndyuc xsTD1r <a href="http://cvlpgwtrkqcv.com/">cvlpgwtrkqcv</a>

  31-08-2011 17:55:22

  zgłoś naruszenie
 • zufmsv VIX9gO <a href="http://xvytmnvocgnn.com/">xvytmnvocgnn</a>

  03-09-2011 12:31:06

  zgłoś naruszenie
 • eedhbyaaov GvafoQ , [url=http://nnmyxelkvswc.com/]nnmyxelkvswc[/url], [link=http://zruojzctoqvr.com/]zruojzctoqvr[/link], http://uthrsomxoqgk.com/

  03-09-2011 19:27:51

  zgłoś naruszenie
 • elham334
  Witaj mój drogi,
  Mam nadzieję, że robisz świetne, jestem bardzo zadowolony, o swoim profilu, tak czuję się jak skontaktować się, mam nadzieję, że nie przeszkadza wysyłać mi masaż mój prywatny adres w (elham_azizi@live.com) tak, że mogę powiedzieć więcej o mnie a także pozwalają mieć moje fotki. Nie jestem użyć do witryny randki, więc uważam, że to może być bardzo dobra okazja dla nas, aby spotkać się ze sobą. Mam nadzieję usłyszeć od ciebie najwcześniej.
  Jesteś nowy znaleziony przyjaciel
  Elham azizi .....

  27-07-2013 02:07:30

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!