oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-01

Dlaczego? Czyli nieustanne zadawanie pytań i chęć bycia niezależnym

Paluszki i dłonie dziecka są już bardzo sprawne – nie sprawia już problemu budowanie wysokiej wieży, rzucanie piłeczką do celu czy układanie puzzli. Maluch będzie wyrywał się do samodzielnego nakładania kurtki, butów, skarpetek...

Galeria

W tym wieku dziecko swobodnie zdejmuje sobie skarpetki i spodenki, a wiele dzieci umie sobie nawet poradzić z ponownym nałożeniem tych części ubrania. Prawidłowy rozwój ruchowy zakłada wzmożoną ruchliwość. Maluch nie chodzi, lecz biega, skacze, przewraca się, ślizga. Gdy tylko usłyszy rytmiczną muzykę, z chęcią tańczy na swój sposób: podskakuje i radośnie macha rączkami. Aktywność ruchowa jest oznaką prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego nie zabraniajcie mu biegać i skakać. W ten sposób dziecko daje ujście swojej energii i radości życia. Nadpobudliwość psychoruchowa, której obawia się większość rodziców ruchliwych dwulatków jest raczej nie do rozpoznania przed czwartym rokiem życia dziecka.

 

Dlaczego? Czyli era zadawania pytań
W tym miesiącu maluch odkrywa urok słowa „dlaczego”. Będzie pytał cały czas. Będzie dociekał, dlaczego musi zjeść śniadanie, dlaczego trzeba iść spać. Dlaczego i dlaczego? Dziecko zna już prawie 300 słów. Wśród nich są przyimki typu: na, w, pod. Za ich pomocą oddaje relacje przestrzenne, których znaczenie zaczyna rozumieć. Wyobraźnia przestrzenna jest konieczna podczas malowania i nauki matematyki, dlatego warto ją kształtować poprzez zabawy klockami lub układankami. Ciągle też pokazuje swoją niezależność. Płacze, krzyczy, rozpaczliwie fika nogami.Czasem zobaczysz nawet autoagresję. To codzienne rytuały towarzyszące porannej toalecie dziecka. Malec manifestuje niezależność przez cały czas, szczególnie podczas codziennej higieny. Za żadne skarby nie pozwoli na mycie główki szamponem, widząc szczoteczkę do zębów, gwałtownie zaciska wargi i z pewnością nie weźmie do ust innej łyżeczki, niż tą, którą sam wcześniej wybrał.

 

Poczucie niezależności
W tym okresie maluch dostrzega przyjemność, jaka płynie właśnie z poczucia niezależności: przy każdej nadarzającej się okazji maluszek będzie uciekać opiekunom jak najdalej. Ale jeśli dostrzeże, że nikt go nie goni lub że rodzice zniknęli mu z oczu, może bardzo mocno się przestraszyć. Podczas ucieczek maluszka powstrzymaj się przed schowaniem się np. za drzewo.

 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • betikul Córka boi się,że ją gdzieś zostawię dlatego nigdy nie znikam jej z oczu chyba,że bawimy się w chowanego :)

  09-12-2010 20:17:35

  zgłoś naruszenie
 • Ychna ja tez nie moge nigdy zniknąć z pola widzenia bo płacz przeradza się w furię :(

  04-02-2011 18:57:33

  zgłoś naruszenie
 • beata1mm oj ja nielubie pytań dlaczego bo moja mała zazwyczaj pyta o to jak musi iśc spać

  28-04-2011 21:00:36

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!