oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-08

Dobre wychowanie

Kilka słów o prawidłowym wychowaniu naszych pociech.

Galeria

Nauczenie dziecka dobrego zachowania, jest tak nierealne jak nauczenie wilka marketingu. Nie znaczy to że nie warto próbować. Dzieci, które nauczymy wcześniej dobrych manier, mają ogromną szansę wyrosnąć na dobrze wychowanych.

 

Jak wychowywać?
Dzieci żyjące w dzisiejszych czasach przyzwyczajone są do wychowania w dość swobodnej atmosferze, gdzie można mówić, co się chce i kiedy się chce. Już teraz możesz jednak zacząć naukę dobrych manier. Przyjęcie odpowiednich założeń i zasad pozwoli zrobić to skutecznie. Po pierwsze, musisz tłumaczyć dziecku dlaczego warto stosować dobre maniery. Dziecko ucząc się już na zasadzie związku przyczynowo-skutkowego. Celem jest nauczenie manier, które płyną z serca a nie z książki. Trzeba wiedzieć, że ustępuje się miejsca w autobusie starszej osobie bo potrzebuje ona odpoczynku a nie dlatego, że napisano o tym w książce. I znów bardzo dobrze będzie, jeśli dziecko będzie mogło brać przykład z rodziców. Gdy wchodząc do sklepu bądź urzędu mówisz "dzień dobry" i "proszę" albo "przepraszam" gdy przypadkiem wpadniesz na kogoś, staniesz się dobrym przykładem dla malucha.Pragniesz by dziecko dobrze zachowało się przy stole? Nakrywaj często elegancko, zwracaj uwagę by wszyscy domownicy jedli elegancko. Wprawdzie normalnym jest, że maluch na początku zacznie jeść jak dziki człowiek ale z czasem i tak stwierdzi, że lepiej jest jeść elegancko. Normalnie będzie też, że dziecko zapomni o używaniu zwrotów grzecznościowych. Zamiast karać, należy dziecku przypomnieć a czasem nawet...powiedzieć za dziecko. Gdy ono odejdzie od stołu, bez słów "dziękuję", powiedzmy za nie. Z czasem zrozumie, o co w tym wszystkim chodzi. Można też delikatnie naprowadzić dziecko słowami: "Czy nie zapomniałeś o czymś?". Ostatnia bardzo dobra rada. Słuchaj dziecka a także dopasuj oczekiwania do wieku dziecka. Większość maluchów opiera łokcie na stole, wkłada palce do talerza, zrzuca serwetki z kolan. W tym wieku to normalne, że dzieci bawią się jedzeniem. Musisz to zrozumieć, że tego nie przeskoczysz. Po prostu trzeba "przeżyć" ten okres, skłaniając dziecko do dobrego wychowania.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm my tez uczymy nasze dzieci ale nie w taki sposób aby odczuwały ptesje zaczej tak żeby same były z siebie zadowolone

  17-03-2011 21:05:56

  zgłoś naruszenie
 • yvonta ciekawy artykuł

  02-03-2012 10:43:24

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Ćwiczę to co już potrafię

  Podnosić ciało, usiąść w pozycji stojącej, przesuwać się z jednego miejsca na drugie, trzymając się czegoś....

 • Dieta domowa

  Znaczne wahania apetytu są zupełnie normalnym zjawiskiem. Nie zmuszaj więc dziecka do spożywania nadmiernych...

 • Dziecko na rowerze

  Przyjemnie, zdrowo i ekologicznie. Rower jest wspaniałym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem. Pozwala dziecku...

 • Bliskość mamy ponad wszystko

  Przyklejone do mamy, nie chce puścić jej nawet na krok, jest przy tym zaborcze i zazdrosne o każdy przejaw uwagi...

 • Jak dbać o skórę dziecka latem?

  W gorące dni szczególnie powinniśmy dbać o skórę dzieci. Przed wyjściem na słońce trzeba ją...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!