oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-01-13

Dopajanie dziecka karmionego z butelki

Czy karmiony butelką maluszek musi być dopajany? Jeśli tak, to co jest najlepsze: sok, woda a może herbatka?

Galeria

Badania nad optymalnym składem mieszanek mleko zastępczych ciągle trwają. Wszystkim zależy, aby mieszanki były jak najbliższe mleku mamy. Dzięki badaniom są ciągle udoskonalane. Mimo to jednak karmienie dziecka butelką nadal budzi wiele wątpliwości. Jednymi z zadawanych pytań dotyczących karmienia sztucznego są te o dopajanie maluszka. Odpowiemy na te najczęściej zadawane.

Czy dziecku między posiłkami trzeba koniecznie podawać coś do picia?
Nie, niemowlę nie musi pić pomiędzy posiłkami. Skład mleka (szczególnie początkowego przeznaczonego dla dzieci od urodzenia do końca szóstego miesiąca życia), jest bardzo zbliżony do pokarmu matki. Dlatego też jeśli przygotujesz mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta malec nie będzie potrzebował dodatkowego picia (chociaż oczywiście można mu je podać, ale o tym dalej).

Czy w gorące dni trzeba rozcieńczać mleko modyfikowane?
Nie, choć mleko modyfikowane jest bardzo podobne do pokarmu kobiety, ale nie posiada jego właściwości. Malec karmiony piersią najpierw pije mleko bardziej wodniste (gasi nim pragnienie), a dopiero później bardziej treściwe. Mieszanki nie mają takiej właściwości, nie znaczy to jednak, że trzeba je rozcieńczać wodą, aby uzyskać podobny efekt – dziecko może wtedy dostać za mało składników odżywczych. Dlatego możesz zaproponować dziecku coś do picia – zwłaszcza w ciepłe dni . Najlepiej podawać czystą wodę, ponieważ najszybciej gasi pragnienie. Jeśli nie będzie miał ochoty, po prostu nie wypije.

Czy to prawda, że wodę trzeba osłodzić glukozą, bo czystej dziecko nie wypije?
Nie, jeśli malec czuje pragnienie z pewnością wypije również wodę nieosłodzoną. Oczywiście, jeżeli podasz mu do wyboru wodę osłodzoną lub nie – wybierze słodki napój. Dzieci już od urodzenia są zwolennikami słodkiego smaku, ale niestety cukier to puste kalorie, dlatego lepiej nie przyzwyczajać do niego. Poza tym niemowlę może domagać się picia nie z powodu pragnienia, ale zapotrzebowania na cukier.

Czy to prawda, że najzdrowsza jest woda mineralna?
Tak, ale nie każda! Dla niemowląt najlepiej wybierać wody niskomineralizowane (ilość składników nie może przekraczać 500 mg/l) oraz niskosodowe (do 20 mg/l). Wody średnio- i wysokomineralizowane posiadają zbyt duże ilości składników mineralnych, co może zaszkodzić maluszkowi. Musisz pamiętać, że już same mieszanki zawierają je w ilościach potrzebnych dziecku.

Czy należy podawać dziecku herbatkę, aby wspomóc trawienie?
Podawanie herbatek nie jest konieczne. Maluchowi w czasie pierwszych czterech miesięcy życia można podawać tylko mleko modyfikowane. Oczywiście nie zaszkodzi jeśli raz dziennie napije się naparu z ziół (np. rumianku czy kopru, które pomagają podczas bólu brzuszka) czy gotowej herbatki dla niemowląt. Przygotowując ją można dodać więcej wody, aby nie była zbyt słodka.

Czy podawać dzieciom do picia soki?
Musisz wiedzieć, że do ugaszenia pragnienia znacznie lepiej nadaje się woda, gdyż wszystkie soki zawierają cukier (nawet te niedosładzane). Z drugiej strony zawierają one również dużo witamin i minerałów, które z pewnością nie zaszkodzą malcowi. Dlatego warto znaleźć „złoty środek” i o ile dziecko skończyło już cztery miesiące zacząć podawać mu do picia sok. Na początek ok. 50-60 ml dziennie. W drugim półroczu ilość tę można zwiększyć do 100-120 ml.

Czy lepiej podać sok przecierowy czy napój?
Oczywiście znacznie lepiej podać soki niż napoje. Mają one w swoim składzie więcej witamin i minerałów, a dodatkowo cenny błonnik. Dlatego warto już od małego przyzwyczajać do nich dziecko. Jeżeli sok przecierowy jest dla malca za gęsty możesz go rozcieńczyć pół na pół z wodą. Trzeba też pamiętać, że sok taki jest bardzo kaloryczny i można go potraktować jako osobny posiłek. Napoje zazwyczaj zawierają niewiele soku owocowego, a niektóre składają się tylko z wody, cukru, barwników i substancji zapachowych. Takich produktów najlepiej nie podawać ani niemowlętom ani dzieciom starszym. Jeśli natomiast decydujesz się na zakup soków klarownych wybieraj zawsze te bez dodatku cukru (można to sprawdzić na etykiecie).

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!