oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-30

Doskonalenie umiejętności oraz huśtawki nastroju

Jeśli Wasze dziecko nie wykazuje jeszcze zainteresowania nocniczkiem lub na jego widok reaguje niechęcią, wstrzymaj się jeszcze kilka tygodni z pożegnaniem pieluszki. Nie przestawaj jednak zachęcać go do oswajania się z nocnikiem. Pokazuj, do czego służy ten sprzęt podczas np. zabawy z lalką.

Galeria

Maluch, który samodzielnie siedzi, może podejmować próby robienia kupki na nocniku. Dobrze by nie miał z nim złych skojarzeń. Warto np. pokazać do czego on służy podczas zabawy z lalką lub misiem.Przebywanie z dzieckiem i obserwowanie jego zachowań jest w tym okresie prawdziwą przyjemnością. Zdrowy maluch jest bardzo pogodny i wesoły. Często wybucha śmiechem, nawet z niedostrzegalnego dla Ciebie powodu. Zazwyczaj, pod warunkiem, że nie jest zmęczony lub śpiący, jest bardzo komunikatywny i skory do zabawy. Choć nie umie jeszcze bawić się z innymi dziećmi, potrafi być wobec nich opiekuńczy i czuły. Z chęcią się przytula i rozdaje całuski, ale w obecności nieznajomych staje się bardzo wstydliwy i cichy.

 

Nastroje
Jednak w jednej chwili Twój brzdąc jest uroczym aniołkiem, a w następnej – zmienia się w prawdziwego demona. Huśtawki nastroju, napady złości i bezpodstawne płacze są jak najbardziej normalne. Maluch czuje frustrację, ponieważ nie potrafi jeszcze wyartykułować swoich potrzeb, a jednocześnie nie potrafi poczekać nawet jednej chwilki na spełnienie swoich zachcianek.

 

Pilnujmy dzieci podczas zabawy
Nie zostawiaj malca bez asekuracji podczas jego prób skakania lub wspinania się. Zręczność dziecka może być jeszcze zawodna. Dziecko coraz dłużej potrafi zająć się własnymi sprawami, dzięki temu, że z dnia na dzień doskonali swoją umiejętność zabawy. Malec tuli lalkę, wozi ją w zabawkowym wózku, karmi i okrywa kocykiem.

 

Nie ulegaj naciskom
Nawet jeśli trzeba będzie przypłacić nieustępliwość płaczem dziecka, nie ulegaj naciskom. Niech dziecko uczy się kompromisu i współżycia społecznego. Jednak, Drogi Rodzicu, nie bądź zbyt surowy: nic się nie stanie, jeśli dziecko zje obiad akurat tą łyżką, jaką ono samo sobie wybierze.

 

Ćwiczmy mówienie
Ćwicząc mówienie, zwracajcie się do dziecka, mówiąc powoli i wyraźnie. Jeśli chcesz wytłumaczyć mu coś dla Was ważnego, przykucnij i powiedz to, patrząc mu w oczy. Staraj się wyraźnie artykułować te głoski, z których wymową Twój maluch ma problem. Bardzo ważne jest by nie poprawiać dziecka, gdy podczas mówienia zrobi błąd. W tym wieku malec powinien zwracać uwagę na treść, a nie na formę.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!