oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-06-07

Druga faza porodu

Zaczyna się w momencie pełnego rozwarcia szyjki macicy i kończy się wraz z urodzeniem dziecka. Towarzyszą jej Skórcze parte, które znacznie się różnią od skurczów występujących w pierwszej fazie porodu. Wywołują one wzmożoną potrzebę parcia i wypchania dziecka z macicy.

Galeria

Objawy.
Rozpoczęcie drugiej fazy porodu można stwierdzić na podstawie badania wewnętrznego. Położna rozpoznaje ją po mimowolnym chrząkaniu przyszłej matki, obfitym krwawieniu surowiczno-śluzowym, po wygięciu tułowia matki oraz po lekkim spadku tętna dziecka podczas skurczów.


Narodziny.
Większość kobiet w drugiej fazie porodu odczuwa potrzebę parcia, uczucie to narasta i trudno je przezwyciężyć. Siła tego uczucia może być przerażająca jednak nie bolesna. Najlepiej poddać się temu i robić to co podpowiada ciało. Powinnaś zacząć spontanicznie przeć. Dobrą pozycją w drugiej fazie porodu jest pozycja pionowa, tak by na dziecko działała siła grawitacji. Podczas każdego skurczu dziecko będzie przesuwać się przez kanał rodny aż do momentu gdy będzie widoczna mała część główki dziecka. Na tym etapie położna poprosi Cię żebyś oddychała, zamiast przeć. Będzie ona mogła kontrolować rodzenie się główki dziecka i postara się zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza. Gdy już główka dziecka się narodzi poczujesz ulgę. Dziecko obróci ją, ustawiając się w jednej linii z ramionami. Położna będzie starała się zsunąć pępowinę z główki dziecka. Reszta ciała dziecka urodzi się podczas następnego skurczu, najpierw jedno ramię, później drugie. Towarzyszyć temu będzie wypływ pozostałości płynu owodniowego. Następnie położna umieści dziecko na Twoim brzuchu i będzie można odciąć pępowinę.

 

 

Agata Pawlicka

Opracowane na podstawie " Twoja ciąża, tydzień po tygodniu"

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!