oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Dziecięce lęki

Dziecko nawet na krok was nie odstępuje. W sali zabaw chce byście cały czas trzymali go za rękę. W teatrze gdy zgasło światło dostaje histerii. W zoo za nic nie chce podejść do wybiegu słoni, a potem długo tuli się do Was przerażony. A na gdy jesteście na wakacjach, cały czas płacze, że chce wracać do domu.

Galeria

Wiele dzieci w tym wieku przeżywa różnego rodzaju lęki. Źródło może być różne. Boją się stukania zza ściany, bębnienia gradu o szybę, szumu wiatru. Za nic nie chcą rozstać się z rodzicami. Drżą gdy gaśnie światło. Przerażeniem napawa je widok dużych zwierząt.W cieniu lampki potrafią dostrzec potwora, a w gałęzi drzewa tajemniczego węża. Te lęki, choć dla dorosłych często niezrozumiałe i denerwujące, są zupełnie normalne. Z czasem maluch z nich wyrośnie bez waszej pomocy.

 

 

Dlaczego dziecko się boi?
Dla małego człowieka, który niewiele wie jeszcze o świecie, ten wydaje się ogromny i skomplikowany. A to, czego się nie rozumie, często budzi strach. Sytuację pogarsza bogata dziecięca wyobraźnia, która podpowiada dziecku obrazy znacznie gorsze niż niesie realne życie.Dziecko nie wie, że słoń w zoo nie przeskoczy ogrodzenia. Wyobraża sobie najgorsze. Podczas wyjazdu na urlop, może się bać, że stracił dom na zawsze i grunt mu się usuwa spod nóg. Wy wiecie, że po zgaszeniu światła nie znikacie, a za szafą nie czai się żaden potwór, malec wcale nie jest tego taki pewien. Postarajcie się przed każdym nowym doświadczeniem: wyprawą do kina, wizytą u nieznanych kuzynów, szczepieniem, spokojnie porozmawiać z dzieckiem o tym, co je czeka. Im więcej będzie wiedziało, tym mniejszy będzie jego strach.Gdy dziecko boi się rozstania z wami, nie wymykajcie się cichaczem z domu. Zapewnijcie dziecko, że wrócicie. Nie mówcie ,,O czwartej będę z powrotem’’ czy ,,Zobaczymy się za dwie godziny’’, bo taka informacja niewiele dziecku mówi. Nie zna się przecież na zegarku. Powiedz raczej: ,,Wrócę po obiedzie’’ albo ,,Gdy się obudzisz z drzemki, będę już w domu’’. I dotrzymajcie słowa, inaczej następne rozstanie będzie jeszcze trudniejsze.Gdy w nowym miejscu, dziecko nie chce puścić waszej ręki, zwiedzajcie pomieszczenie razem, Dziecko samo puści waszą rękę, gdy poczuje się pewniej.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • yvonta Na razie nie mieliśmy nigdy z tym problemu

  04-01-2012 15:50:17

  zgłoś naruszenie
 • natii3624 Ja też nie miałam takiego problemu.

  27-02-2012 15:25:43

  zgłoś naruszenie
 • joa_krak A ja mam ten problem, na wypoczynku krok krok za mną maszeruje i nie chce z nikim innym zostać jak tylko " mama" a gdy już muszę wyjść dostaje ataku płaczu, łącznie z zanoszeniem się, dziś kończy 3 latka..

  09-07-2012 16:13:58

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

 • Przyjęcie urodzinowe

  Choć jeszcze za wcześnie na wynajęcie klauna czy magika, nie znaczy, że nie warto organizować dziecku przyjęcia...

 • Lewa czy prawa? Dominacja rączek

  Albert Einstein, Aleksander Wielki czy Juliusz Cezar zasłynęli nie tylko swoimi osiągnięciami naukowymi czy...

 • Co potrafi i powinien "prawie przedszkolak"

  Za kilka miesięcy wasze dziecko pójdzie do przedszkola. Co powinno umieć? Właśnie teraz to sprawdzimy.

 • Nadmiar energii przede wszystkim

  Twój maluszek ciągle biega, skacze, wszędzie go pełno? Nie martw się to całkiem normalne zachowanie w tym...

 • Okulary korekcyjne i nie tylko

  Dbajmy o wzrok naszego dziecka. Oczy są ważne nie tylko wtedy, gdy dziecko poznaje świat ale przez całe życie.

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!