oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Dziecko nie słucha? Kilka rad jak to zmienić

Mówisz do dziecka a ono Cię ignoruje? Chcesz żeby coś zrobiło a maluch udaje, ze nie słyszy? W tym wieku to normalne. Przyzwyczaj się i pomyśl, czy nie ma w tym choć odrobiny twojej winy.

Galeria

Malec może ignorować słowa rodziców z różnych powodów. Po pierwsze, rodzice mówią za dużo lub też próbując przedstawić zrozumiale jakąś sprawę, zaczynają strofować dziecko albo przytaczać argumenty aż do momentu gdy nie ma innego wyboru i musi słuchać. Wyłączenie się dziecka może też być ucieczką od nagany. W sytuacji gdy np. maluch przewróci kubeczek z wodą, to jeśli przyjmie zasadę: „nic nie usłyszę, to tak jakby nic się nie stało”. Może to też być sposób na sprawdzenie autorytetu rodziców i zakresu swojej niezależności. Obserwacja ile razy tata lub mama mogą coś powtórzyć i jak bardzo może ich to rozzłościć jest dla malucha przede wszystkim rozrywką. Jeszcze jedną z przyczyn jest to, że czasami dzieci są tak zaabsorbowane zabawą, tak bardzo skupiają się na doskonaleniu swoich umiejętności, że blokują wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia, włączając w to głosy rodziców.

 

Dlaczego dziecko nie słucha?
Problem może być spowodowany również tym, że to rodzice nie słuchają swoich dzieci. Prawdą jest, że to co mówi pociecha nie zawsze musi być bardzo ważne dla rodzica. Dla dziecka jednak w hierarchii istotności stoi na pierwszym miejscu. Maluch staje się sfrustrowany, kiedy jest ignorowany przez rodziców. Dość często zdarza się też, że rodzice wydają zbyt skomplikowane polecenia lub wydają ich za dużo od razu. Tymczasem dziecko w tym wieku może sobie poradzić tylko z dwoma naraz. Maluchowi może się też wydawać że prośby rodziców są niemożliwe do spełnienia. No bo jak powiesić ręcznik na miejsce gdy nie można dosięgnąć wieszaczka albo jak posprzątać zabawki gdy nie wiadomo za co się zabrać bo nikt dziecku nie pokazał jak to zrobić.

 

Jak wpłynąć na dziecko?
Żeby dziecko zaczęło Was słuchać, trzeba nawiązać z nim kontakt. Przede wszystkim należy podejść do dziecka i mówić patrząc mu prosto w oczy. Psychologowie radzą by nawet uklęknąć żeby znaleźć się na tej samej wysokości co ono. Gdy i to nie pomaga, nawiąż kontakt fizyczny. Możesz wziąć malca na ręce, zanieść go do innego pokoju i zająć czymś innym. Nie odciągaj siłą od tego co robi, chyba że zmusi Cię do tego wrzaskiem i kopaniem. No i na koniec ważna rada. Jeśli dziecko Cię posłucha, pochwal je. Maluch zasługuje na wiele więcej uwagi niż to, że nie słucha.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm u mnie tez jest ten problem a ja wtedy muwie dobra ja ciebie tez niebędę słuchać i to działa narazie

  21-03-2011 21:29:22

  zgłoś naruszenie
 • andziakadula Mój synek mnie słuch jak robię tak jak jest w artykule czyli klękam aby patrzeć w jego oczy i tłumaczę np. że nie wolno tak robić i działa!

  06-05-2011 21:23:52

  zgłoś naruszenie
  Linkują: justyna1987
 • kasia ja mam 7 lat i uciekam do mojej do cioci i do mojej siostry ???

  24-10-2011 20:27:42

  zgłoś naruszenie
 • kasia ja mam 7 lat i uciekam do mojej do cioci i do mojej siostry ???

  24-10-2011 20:29:15

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Staram się zawsze słuchac tego co mówi córa, a ona najczęściej nic nie słyszy kiedy sama jest czymś strasznie zajęta ;)

  26-12-2011 21:09:34

  zgłoś naruszenie
  Linkują: justyna1987

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!