oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-09

Dziecko w wodzie

Wody nigdy za wiele - pływania ciąg dalszy. Niewskazane są wyjazdy nad morze, bo woda słona źle działa na maluchy.

Galeria

Znacznie lepsze będą wyjazdy nad jezioro. W takich miejscach można samodzielnie uczyć dziecko pływać.

 

Dlaczego warto uczyć dzieci pływać?
Warto uczyć dziecko pływania jak najszybciej. Gdy dziecko jest już wstępnie oswojone z wodą można rozpocząć ćwiczenia prawidłowego oddychania pod wodą; można zachęcać dziecko, żeby schyliło się po zabawkę na dno baseniku, zostanie ono w ten sposób zmuszone do wciągnięcia powietrza przy wejściu do wody. Innym dobrym ćwiczeniem uczącym leżenia na plecach bądź brzuchu to np. takie gdy dziecko leży na plecach, a na brzuchu trzyma koło ratunkowe. W celu ćwiczenia ruchów rąk i nóg można np. złapać malucha za ręce i zachęcić do robienia ,,fontanny’’; fontannę można też wykonywać w pozycji leżącej, ale zamiast trzymać dziecko za ręce dać mu do trzymania na brzuch koło ratunkowe; ruchy rąk i nóg zaleca się także stosować ,,na sucho’’ tzn. wyćwiczyć je np. w domu, a w wodzie tylko je utrwalać.

 

W co należy zaopatrzyć dziecko?
Podczas pierwszych pobytów w wodzie dziecko trzeba zaopatrzyć w specjalne nadmuchiwane rękawki, które w miarę wzrastania umiejętności można ściągnąć. Nie należy też przeciągać czasu spędzonego z dzieckiem w wodzie. Nie może on przekraczać pół godziny. W przeciwnym razie ciało dziecka może się oziębić.Małe dzieci bardzo chętnie przyjmują pochwały na swój temat. Dzięki nim nabierają pewności siebie, co sprawia, że osiągają lepsze wyniki. Może się zdarzyć, po usłyszeniu pochwały zmierzą się z przeszkodą, o jakiej wcześniej nie odważyłyby się nawet pomyśleć. Przy nauce pływania bardzo pomocne mogą okazać się naturalne odruchy niemowląt takie jak np. odpychanie się stopkami. Można to łatwo wykorzystać, kładąc pod podeszwy stóp swoje dłonie, co będzie działać prowokująco do odpychania się. Dobry jest też odruch chwytny. Dzięki niemu dziecko potrafi się przemieszczać w wodzie z przedmiotami ręku.

 

Dziecko a nauka pływania
W Polsce nauka pływania nie jest powszechnie znana. Mało osób zdaje sobie sprawę, że już dwumiesięczne niemowlaki można stopniowo oswajać z wodą. Może wynika to z faktu, iż rodzice, opiekunowie są niedoinformowani. Trudno, bowiem wyobrazić sobie malucha, który nie potrafi nawet raczkować, prosto siedzieć, a w wodzie czuje się jak ryba. Z pewnością pocieszające jest , że coraz więcej niemowlaków rozwija swoje umiejętności fizyczne w wodzie. Obecnie szacuje się ich liczbę na około 2-3 tysiące. Szkoły pływania są najbardziej bezpieczne. Posiadają one specjalnie wykwalifikowany personel, który nie tylko zna się na wychowaniu fizycznym, ale także rozumie potrzeby najmłodszych ,,rybek’’. Ponadto zjednują oni sobie sympatie rodziców opiekunów, którzy sami bardzo wciągają się w zajęcia. Czerpią radość nie tylko z tego, że przebywają w wodzie. Niewątpliwie jest to dla nich jakimś sposobem zrelaksowania w obliczu codziennego życia, oderwaniem od trosk i kłopotów. Najważniejsze jest chyba jednak to, że przebywają wtedy z dzieckiem. Razem z nim cieszą się każdym nowym postępem, pocieszają przy każdej porażce. Maluch odpłaca im się za to uśmiechem, ale jest to uśmiech bardzo krzepiący, który pomaga w każdej nawet najtrudniejszej chwili.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!