oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Dziel włos na czworo czyli o pielęgnacji włosów

Pierwsze urodziny lub imieniny dziecka to dla wielu okazja by po raz pierwszy ściąć włoski. Tym razem podpowiemy jak je pielęgnować.

Galeria

O kolorze włosów i ich strukturze decydują geny. Nie znaczy to, że bujną czuprynę ojca przejmie syn. Może się zdarzyć, że najaktywniejszy może się okazać taki gen, który zamiast u rodziców, uaktywnił się u dziadków lub krewnych. Jak więc pielęgnować włosy, kiedy już się pojawią, niezależnie od tego, czy będą koloru blond czy może kasztanowe?

 

Pielęgnacja włosów
Przede wszystkim nie należy myć dziecięcych włosów zbyt często. Mycie wysusza skórę głowy. Dlatego szamponu używajmy nie częściej niż co drugi dzień. Obowiązkowo powinien to być produkt przeznaczony dla dzieci. Zwykle jest delikatniejszy, nie szczypie w oczy. Ale coś za coś. Zwykle taki szampon ma wyższe pH. Jeśli dziecko nie ma jeszcze zbyt wielu włosów, wystarczy podczas kąpieli delikatnie opłukać głowę, polewając wodą z ręki. Włosy wycieramy dokładnie ręcznikiem. Zrezygnujmy z suszarki ponieważ gorące powietrze może nadmiernie przesuszać włosy i zwiększać ich łamliwość. A kiedy obcinać włosy? Nie trzeba się z tym spieszyć. Dziś często można usłyszeć opinie, że skrócenie włosów poprawi ich stan. Niekonieczne musi tak być. W wielu przypadkach jest to wyłącznie efekt estetyczny.

 

Pierwsze użycie szamponu
Pierwsze mycie włosów dziecka przy pomocy szamponu powinno być przeprowadzone o wiele delikatniej niż jakiekolwiek inne w czasie jego całego życia. Nieprawidłowe postępowanie w tym czasie może doprowadzić do chronicznego podrażnienia skóry głowy dziecka. Nie można nie doceniać wartości szczotkowania włosów. Pomaga ono nie tylko nadać włosom blask, ale również go utrzymać. Jednak główny walor szczotkowania to jego wpływ na skórę głowy. Poprawienie krążenia skóry głowy jest o wiele ważniejsze, niż w przypadku innych części ciała. Włosy powinny być szczotkowane raz lub dwa razy dziennie. Na początku nie należy czynić tego zbyt mocno, choć po jakimś czasie nie trzeba już przykładać do tego zbyt dużej uwagi. W pierwszym roku życia dziecka zupełnie normalną rzeczą jest, że dziecku więcej włosków wypada niż rośnie. Proces ten ustabilizuje się między pierwszym a drugim rokiem życia. Żeby dowiedzieć się jaki naprawdę kolor włosków będzie miało Twoje dziecko i czy włoski będą proste czy kręcone musisz się uzbroić w cierpliwość i odczekać, bo wszystko może się jeszcze zmienić.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • beata1mm my ścinaliśmy pierwszy raz włosy małej jak miała 5 miesięcy i teraz niemamy kłopotów z tym żeby iść do fryzjera

  16-03-2011 14:24:12

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 my mieliśmy dużo wlosów

  22-11-2011 20:00:05

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 a były takie czarne a teraz są blond

  22-11-2011 20:00:31

  zgłoś naruszenie
 • yvonta Nika też ma gęste włosy w pewnym momencie nie chciała iść do fryzjera ale w końcu się udało i teraz chętnie chodzi

  11-01-2012 14:49:29

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!