oceń Ocena:
*

|

|

rozmiar czcionki

2011-05-13

Ekologiczna dieta malucha

Prawidłowe żywienie dziecka rozpoczyna się zaraz po jego urodzeniu, dlatego już na tym etapie istotna jest dieta mamy, gdyż maluch karmiony jest piersią.

Galeria

Na początku...
Zarówno lekarze pediatrzy jak i położne zalecają przez pierwsze 6 miesięcy życia karmienie niemowlęcia wyłącznie mlekiem matki. Mleko matki dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju, jak również chroni je przed infekcjami dostarczając dużej ilości przeciwciał. Dzieci karmione piersią wykazują również dużo niższe ryzyko występowania alergii. Karmiąc dziecko piersią każda mama może wpłynąć na jakość pokarmu poprzez zdrową, urozmaiconą dietę.
Zdarza się jednak tak, że mamy z różnych przyczyn nie mogą karmić swoich pociech własnym mlekiem i muszą zastąpić je mlekiem modyfikowanym. Już na tym etapie dostępne są produkty oznaczone znaczkiem BIO – czyli wszystkie ich składniki pochodzą z upraw i hodowli kontrolowanych ekologicznie. Taki wybór daje mamie pewność, że wybrane przez nią mleko zostało stworzone o najbardziej wartościowe składniki. Aktualnie na rynku dostępne jest kilka rodzajów mleka modyfikowanego BIO dla najmłodszych.

 

Trochę później...
W wieku 6 miesięcy u dzieci karmionych piersią i 4 u dzieci karmionych butelką wzrasta zapotrzebowanie malucha na substancje odżywcze oraz kalorie. Mleko matki, jak również mleko zastępcze przestają pokrywać zapotrzebowanie pokarmowe dziecka, więc dieta musi zostać stopniowo uzupełniania przez pokarmy stałe. Trzeba wtedy pamiętać, że organizm tak młodego człowieka jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe substancje zawarte w pożywieniu. W pierwszym etapie dieta dziecka poszerzana jest głownie o warzywa. Warzywa pochodzące z upraw masowych zawierają niestety substancje szkodliwe pochodzące z nawozów sztucznych oraz środków ochrony roślin. W związku z tym zaleca się przygotowywanie posiłków z warzyw i owoców pochodzących z upraw ekologicznych.
Gdy mama maleństwa nie ma czasu na przygotowywanie dziecku posiłków, istnieje alternatywa w postaci gotowych posiłków w słoiczkach. Część tego typu posiłków oznaczona jest znakiem BIO, dając pewność że użyte do przygotowania posiłku składniki pochodzą z kontrolowanych upraw. Należy jednak zwrócić uwagę, aby posiłki dostosowane były do wieku dziecka a dieta różnorodna.

 

Jeśli przygotowujesz dziecku posiłki samodzielnie, pamiętaj:
- wybieraj warzywa ekologiczne lub te uprawiane w przydomowych ogródkach,
- wybieraj tylko świeże produkty,
- gotuj na parze (w ten sposób nie pozbawiasz warzyw ich cennych wartości odżywczych),
- podawaj produkty jak najmniej przetworzone,
- nie podawaj produktów smażonych,
- nie dodawaj soli ani cukru,
- podawaj dziecku ryby (są bogatym źródłem kwasów Omega -3),
- kupuj warzywa i owoce sezonowe,
- w zimie wybieraj warzywa i owoce mrożone,
- podawaj do picia wodę i herbatki ziołowe,
- unikaj słodzonych napojów, herbatek z zawartością glukozy.


Agnieszka Zatorska – Jakubowska
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • enist Sama nie wiem co z tą dietą. Mój szkrabuś ma 4 miesiące i jest na cycu. Wg tego artykułu powinnam go karmic mlekiem jeszcze przez 2 miesiace a lekarka chce żebym juz wprowadzala marchwewczki itd. Kogo słuchać?

  06-09-2011 12:37:17

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 niech dziecko je to co zdrowe

  23-11-2011 21:58:11

  zgłoś naruszenie
 • edytka86 my mamy powinniśmy o ich diete dbać

  23-11-2011 21:58:43

  zgłoś naruszenie
 • tataLUKA moja Melka też ma 4 miesiące. Karmię ją piersią, ale pomalutku daję jej jabłuszko i marcheweczkę. Niech się przyzwyczaja do nowych smaków.

  30-01-2012 14:35:07

  zgłoś naruszenie
 • yvonta a ja córę 6 pierwszych miesięcy karmiłam tylko mleczkiem

  14-03-2012 22:49:46

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!