oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

Fotelik samochodowy

Zakup fotelika samochodowego, to nie lada wyzwanie. Musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, ale też możliwość zamontowania w waszym samochodzie.

Galeria

Zanim wybierzesz fotelik, dopasuj go do wagi swojej pociechy. Zgodnie z prawem fotelik samochodowy jest wymagany do ukończenia 12-tego roku życia dziecka lub osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu. Do 9 miesiąca zwykle przewozi się dziecko w specjalnym nosidełku będącym często dodatkiem do wózków. Gdzie kupić fotelik samochodowy? Najlepiej w sklepie. Chociaż w internecie zwykle towar jest nieco tańszy, jednak nie możemy go zobaczyć i ocenić jakości. Pamiętaj, żeby nigdy nie kupować fotelika, który brał udział w wypadku (nawet drobnej stłuczce). Fotelików się nie naprawia a każda najmniejsza zmiana w budowie korpusu zmniejsza jego bezpieczeństwo. Jeśli Twój samochód ma zaczepy ISOFIX, kup fotelik montowany właśnie do nich. ISOFIX służy do sztywnego łączenia fotelika lub jego bazy z ramą samochodu.


Fotelik samochodowy dla niemowlaka
Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są specjalne foteliki-kołyski montowane tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu lub przednim. W tym wypadku trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną. W takim foteliku maluch przebywa w pozycji półleżącej. Podczas przypinania dziecka, dobrze jest podłożyć własną dłoń pod klamrę spinającą szelki. Wtedy pasy nie będą zapięte za ciasno ani za luźno.


Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na stopień amortyzacji uderzeń. Dlatego, najlepiej wybrać głęboki model, z dość wysokimi, masywnymi bokami, warto też zwrócić uwagę na system wentylacji fotelika. Powinien gwarantować przepływ powietrza i komfort. Dobrze jest kupić fotelik z dodatkową wkładką w formie wałeczka osłaniającego główkę. Szelki do zapinania są najczęściej trzy lub pięcio-punktowe, dzięki czemu dobrze spinają ciało dziecka. Zwróć więc uwagę czy w wybranym modelu da się szybko i łatwo zmienić ich długość.


Montaż i dodatki
No i najważniejsze. Zwróć uwagę, czy fotelika można łatwo zamontować. Niektóre modele fotelików mają sygnalizator koloru, który informuje, czy wykonana czynność, np. montaż fotelika albo usadzenie dziecka jest prawidłowe. Istotne jest również to, by przećwiczyć montaż fotelika, zwłaszcza takiego bez systemu ISOFIX, zanim jeszcze odbierze się maleństwo ze szpitala.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!