oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-07-12

Ból brzucha u dziecka

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są dokuczliwe i bolesne. U dzieci problem jest tym większy, że często nie potrafią odpowiedzieć dobrze na pytanie gdzie dokładnie boli.

Galeria

Układ pokarmowy podzielony jest na kilka odcinków, które odpowiadają za konkretne funkcje. Jama ustna przyjmuje i rozdrabnia pokarmy, gardło i przełyk, żołądek, jelito cienkie, górna część jelita grubego trawi a następnie wchłania substancje odżywcze. No i jelito grube, które jest na końcu całego łańcucha i odpowiada za niestrawione resztki pokarmowe. Zaburzenia pracy któregokolwiek z odcinków układu pokarmowego mają wpływ na funkcjonowanie pozostałych jego części, dlatego czasem tak trudno jednoznacznie określić, gdzie leży przyczyna dolegliwości, a nawet – zlokalizować źródło bólu.

 

Co robić gdy boli?
Ból brzucha u dziecka to - obok przeziębienia - najczęstsza przyczyna wizyt małego pacjenta u lekarza pediatry. Zawsze wymaga szczególnej uwagi i – jeśli objawy są niestandardowe i niepokojące – pilnej konsultacji specjalisty.Obserwacje rodziców i wcześniejsze dokładne wypytanie dziecka o charakter dolegliwości – kiedy pojawił się ból, w jakim miejscu, czy są jakieś inne objawy – są zwykle kluczowe dla postawienia wstępnej diagnozy. Ważne jest, aby w czasie takiego „wywiadu” nie sugerować dziecku żadnych odpowiedzi, tylko pozwolić mu opowiedzieć o tym, co się dzieje, własnymi słowami. Co ciekawe, istotną rolę w diagnozie może odegrać ojciec, który na ogół spędza mniej z dzieckiem czasu, a przez to jest w stanie dostrzec objawy, które czasem umykają mamie. Jeśli ból jest ostry, do czasu spotkania z lekarzem nie należy podawać dziecku jedzenia ani picia.

 

Najczęstsze przyczyny zaburzeń układu pokarmowego:

Zaparcia
Dziecko skarży się wtedy na kłopoty z wypróżnieniem, przy czym stolec oddawany jest rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Przyczyną problemu może być zła dieta, zmiana otoczenia związana z podróżą, stres. Receptą na uniknięcie zaparć jest nauczenie dziecka regularnego wypróżniania się, właściwa dieta – bogata w produkty zawierzające błonnik, a także codzienna dawka ruchu.

Zatrucia pokarmowe
W tym przypadku oprócz bólu brzucha pojawiają się wymioty, biegunka, podwyższona temperatura ciała. Przy zatruciach istnieje ryzyko odwodnienia organizmu, dlatego pierwsza pomoc polega na dostarczeniu dziecku odpowiedniej ilości płynów przy jednoczesnej próbie zahamowania biegunki i wymiotów. Nie można zapomnieć o lekkostrawnej diecie, utrzymywanej przez kilka dni po ustąpieniu objawów. U najmłodszych dzieci każde zatrucie wymaga konsultacji lekarskiej

Urazy brzucha
Ból brzucha u dzieci może być także spowodowany urazem (upadkiem lub uderzeniem). Jeśli dolegliwości nie ustępują, a dodatkowo pojawiają się wymioty, istnieje ryzyko, że doszło do uszkodzenia organów wewnętrznych. Konieczna jest wówczas natychmiastowa konsultacja lekarska.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

  • beata1mm dużo rodziców niewierzy dzieciom muwiąże wymyślaja i kłamią ale ja zawsze wierze dziecku bo one muszą wierzyć że my im wierzymy

    21-03-2011 21:27:10

    zgłoś naruszenie
  • yvonta Przydatny artykuł

    07-11-2011 20:01:53

    zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!