oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-23

Gdy dziecko nie chce piersi

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka, co jednak kiedy maluch nie chce pić?

Galeria

Mleko kobiety ma skład zapewniający wszystkie składniki odżywcze konieczne dla rozwoju dziecka. Dlatego o ile jest to możliwe niemowlak jak najdłużej powinien być właśnie na takiej diecie, jednak nie zawsze tak się da. Bywa, że maluch nie ma ochoty na ssanie piersi i co wtedy?


W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy dziecko przybiera odpowiednio na wadze, ponieważ mamom często wydaje się, że dziecko nie chce pić, a ono po prostu najada się szybciej. Organizm nawet małego dziecka sam najlepiej wie, ile mu potrzeba pokarmu.


Kiedy wiadomo już, że to, co zjada maluch mu nie wystarcza należy dokładniej przyjrzeć się problemowi. Jednym z powodów takiej sytuacji może być zbyt mała ilość produkowanego mleka. Aby temu zaradzić, mama może częściej odciągać pokarm i zadbać o to, aby po każdym karmieniu dokładnie opróżnić pierś, to powinno zwiększyć laktację. Innym powodem niezaspokajania potrzeb żywieniowych dziecka może być nieodpowiedni skład mleka. Ten problem jest również do rozwiązania – mama musi zmienić dietę. Trzeba pamiętać, że w okresie karmienia skład diety mamy ma swoje odzwierciedlenie w składzie mleka. Kłopoty z karmieniem noworodka mogą również być spowodowane problemami z samą czynnością ssania. Maluch może niedostatecznie mieć opanowaną tę czynność i wtedy należy mu pomóc. Niekiedy zdarza się również, że sutki mamy są nieodpowiednio zbudowane (np. wklęsłe). Dzisiaj nie jest to już problemem, gdyż można zakupić w aptece specjalne kapturki ułatwiające karmienie.


O to, aby malec jak najdłużej był karmiony piersią należy walczyć, ale nic na siłę. Jeśli problemy są trudne do pokonania czasami lepiej zrezygnować i wybrać odpowiednią mieszankę mlekozastępczą.
 

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

 • Fotelik samochodowy

  Zakup fotelika samochodowego, to nie lada wyzwanie. Musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, ale też możliwość...

 • Pierwsze dni w domu

  Właśnie na świecie pojawiło się Twoje dziecko. Takie malutkie i kruche. Żona cała w skowronkach, a Ty jesteś...

 • Jak poradzić sobie z bliźniętami

  Wychowywanie bliźniąt może być koszmarem, może być też bardzo wynagradzające i rozwijające. Wiele zależy od tego,...

 • Pieluszki wielorazowe

  W dzisiejszych czasach trudna wydaje się racjonalna odpowiedź na pytanie: dlaczego stosować pieluszki...

 • Pielęgnacja wcześniaka

  Noworodek urodzony przed czasem to bardzo mały człowiek. Czasem wydaje się tak delikatny, że boimy się go...

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!