oceń Ocena:
*****

|

|

rozmiar czcionki

2012-04-30

Gdy dziecko urodzi się za wcześnie

Za wcześniaka uznawane jest dziecko, które urodziło się przed 37. tygodniem ciąży. Dlatego liczy się każdy tydzień przebywania Malucha w brzuchu mamy. Dużo więcej opieki będzie potrzebowało dziecko urodzone w 24. tygodniu niż te urodzone w 36. tygodniu.


Galeria

Przyczyny przedwczesnego porodu.
Czasami poród zaczyna się samoistnie i nieoczekiwanie. Innym razem lekarze decydują się na wywołanie ciąży w związku z zagrożeniem życia matki lub dziecka, np.: jeśli ciężarna cierpi na ostry stan przeciwrzucawkowy lub jeżeli łożysko nie funkcjonuje prawidłowo. Kobiety, które są w stanie ciąży mnogiej mogą być bardziej narażone na przedwczesny poród.
Przedwczesny poród ma szybki przebieg gdyż dziecko jeszcze nie osiągnęło swoich prawidłowych wymiarów i przejdzie przez szyjkę macicy nawet gdy nie osiągnęła jeszcze ona 10cm rozwarcia.


Opieka medyczna wcześniaka

Lekarze zwracają głównie uwagę na problem oddychania u dziecka, gdyż płuca dojrzewają w ostatnich tygodniach ciąży. Noworodki mogą potrzebować wentylatora wtłaczającego oraz wypychającego im powietrze z płuc. Przedwcześnie urodzone dziecko może mieć problem z utrzymaniem temperatury ciała gdyż, nie ma jeszcze wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej. Jeżeli maluch się przeziębi to nie będzie przybierać na wadze i spadnie mu poziom cukru we krwi. Z tego powodu umieszcza się noworodki w inkubatorach, gdzie jest utrzymywana odpowiednia temperatura ciała. Zbyt wcześnie urodzone dziecko nie będzie umiało ssać pokarmu z piersi. Pokarm będzie odciągany i podawany mu przez rurkę. Dzięki temu wytworzy się w piersiach wystarczająca ilość pokarmu, aby zapewnić dziecku w przyszłości wyżywienie.
 

Jak poradzić sobie z wcześniakiem?
Na przedwczesny poród nie byłaś wstanie się przygotować ani fizycznie ani psychicznie. Przedwczesny poród może być dla Ciebie emocjonalnym szokiem. Musisz wiedzieć, że dziecko pozna Twój głos i dlatego ważny jest Wasz wzajemny kontakt. Gdy dziecko będzie przebywać na oddziale, w inkubatorze to będziesz mogła pomagać przy jego myciu i przewijaniu, a przede wszystkim karmieniu.


Czynniki ryzyka przedwczesnego porodu
Bardzo trudno jest określić czynniki powodujące przedwczesny poród. Można jednak wymienić sytuacje, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wcześniejszego porodu.

 • palenie papierosów
 • zażywanie narkotyków
 • duża ilość kofeiny spożywanej w ciąży
 • wcześniej przebyte wcześniejsze porody
 • odbyte operacje szyjki macicy
 • rzadkie choroby towarzyszące ciąży.

Przedwczesne porody wiążą się również z infekcjami, dlatego bardzo ważna jest częsta kontrola moczu, a w razie potrzeby odpowiednie leczenie.

 

Agata Pawlicka
Opracowane na podstawie "Twoja ciąża, tydzień po tygodniu"

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

 • yvonta Takie wcześniaki to straszne kruszynki :)

  28-06-2012 12:12:00

  zgłoś naruszenie
 • kotkapiratka Witam sama jestem mamą wcześniaka urodzonego w 36 tyg przez cesarskie cięcie o wadze 2520 kg,miał problemy z płuckami i też spędził prawie 5 dni w inkubatorze teraz synek ma 2 l i 4 mce i wspaniale się rozwija.Na początku męczyły nas potworne kolki ale po lekach i paru miesiącach się uspokoiło.Jest zdrowym pogodnym dzieckiem o dużym potencjale.

  09-11-2012 20:25:35

  zgłoś naruszenie

Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!