oceń Ocena:
**

|

|

rozmiar czcionki

2010-06-24

"Hau hau" i "muu" czyli książeczki stymulujące rozwój dziecka

Dziecko zaciekawione światem, zaczyna powoli chwytać przedmioty również kciukiem. To pozwala np. na odwracanie kartek w książeczkach. Oglądanie kolorowych obrazków znakomicie stymuluje rozwój mózgu, szczególnie zmysłu wzroku.

Galeria

Na początek warto kupić książeczki z tekturowymi kartkami przedstawiające zwierzęta. Jeśli przy okazji oglądania, nauczysz malucha odgłosów wydawanych przez psa lub koguta będzie zachwycony. Dzięki temu, za miesiąc dwa, maluszek sam będzie naśladować głosy krówki czy konika.

 

Dyscyplina
W dziewiątym miesiącu warto też zacząć uczyć dziecko dyscypliny. Mów „ nie wolno” i kiwaj palcem na „nie", jeśli maluch będzie próbował zrobić coś, czego nie powinien. Z czasem dziecko zacznie rozumieć gest kiwania palcem i będzie słuchało.Dziecko umie usiąść już samodzielnie z pozycji leżącej. Stoi nóżkach ale musi się jeszcze czegoś trzymać. Co możemy dla niego zrobić? Na pewno zabezpieczyć mieszkanie przed małym odkrywcą (osłaniamy ostre kanty, zabezpieczamy gniazdka elektryczne, ściągamy obrusy, przedmioty tłukące się przekładamy na wyższe półki, chowamy w niedostępne dla dziecka miejsca lekarstwa i chemikalia). Trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdy dziecko ćwiczy umiejętność wyrzucania zabawek i żąda, aby mu je podawać

 

Jak się bawić?
Możemy także poćwiczyć nowe zabawy. Przygotuj swojemu dziecku tor z przeszkodami. Na podłodze rozłóż poduszki w kilku rozmiarach oraz przedmioty wykonane z różnych materiałów (dywanik, kocyk, ręcznik, szal). Jeśli możesz, ustaw też mały stolik, pod którym dziecko będzie mogło się przeczołgać. Potem pokaż swojemu malcowi trasę, omijając przeszkody bokiem lub górą, a dla urozmaicenia trasy - możesz poruszać się też do przodu lub do tyłu. Im więcej możliwości na poruszanie się pokażesz dziecku, tym lepiej wesprzesz go w jego rozwoju ruchowym. Dobrym pomysłem będzie też zabawa w tik-tak.Stań za swoim siedzącym maluszkiem i przełóż swoje ręce pod jego paszkami, ściskając lekko dłonie na klatce piersiowej. Następnie delikatnie podnieś maleństwo do góry i kołysz jego nóżkami jak wahadłem zegara, powtarzając: „tik tak, tik tak”. To ćwiczenie stymuluje dwie części mózgu dziecka: system przedsionkowy i tę część, która odpowiada za słuch. Oba systemy współpracują ze sobą, pomagając dziecku rozwinąć poczucie równowagi i umiejętność rozróżniania dźwięków.

Oceń artykuł:

Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.


Poczytaj również

Zapraszamy do rejestracji w portalu.

Dzięki rejestracji:

Załóż konto

Posiadasz już konto? Zaloguj się!